Bayram asgari ücretliye bayram değil!

Asgari ücretle geçinen 4 kişilik bir ailenin Kurban Bayramı bilânçosu vicdanları sızlatıyor. Ailenin bayram alışverişinde sadece çocuklara bayramlık alınırken, tüm bayram alışverişinin ardından 2 bin 20 TL asgari ücretten sadece geriye 320 TL kalıyor. Küçükbaş kurban fiyatlarının 1.500 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu bir asgari ücretlinin yılda bir kez yerine getirmesi gereken ve din görevleri olan kurban kesimini yerine getiremeyeceği ortaya çıkıyor.

Ekonomide yaşanan kriz yediden yetmişe herkesin belini bükerken, vatandaşın alım gücü ciddi şekilde düştü. Açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretliler bayram alışverişinde ince eleyip sık dokusa da, alınan maaş bayram alışverişine yetmiyor. Asgari ücretle geçimini yapan 4 kişilik bir ailenin bayram alışverişini çıkardık. 4 kişilik bir ailede kira ve fatura dışında artan miktar dini sorumlulukları olan kurbanlıklara parası yetmiyor. Öte yandan asgari ücretli aile bayramların olmazsa olmazı arasında sıralanan bayramlıklarda da büyük sıkıntı yaşıyor.

ANNE VE BABA BAYRAMLIK ALAMIYOR

Geçim noktasında büyük zorluk çeken asgari ücretliler Kurban Bayramı’nda da büyük sıkıntı çekiyor. 4 kişilik bir ailede anne ve baba kendisine herhangi bir bayramlık alamazken, sadece çocuklarına bayramlık alabiliyor. 2 bin 20 TL’lik asgari ücretle geçinen bir aile de evin en küçük iki ferdine alınacak ayakkabı ücreti 250 TL üzeri tutarken, aynı şekilde alınacak gömlek ve pantolon ya da etek ücreti ise 300 TL’yi buluyor. Sadece iki çocuğun bayramlık ücreti 550 TL tutarken, her bayramda alınan tatlı mamullerinin ücreti de dikkat çekiyor. 4 kişilik bir ailenin yapacağı tatlı ve mutfak alışverişi 200 TL’yi buluyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2992725/bayram-asgari-ucretliye-bayram-degil