Oluşturulacak koridorda hedef ne?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Pek çok soru akla geliyor ama cevabı verilmediği için soruları sıralamanın da fazla bir anlamı kalmıyor. Ancak, kesin olan iki husus var birincisi Suriye’de öncelikli olarak çatışmaların durdurulması, ikincisi ise çatışmaların son bulmasının ardından ülkemizdeki Suriyelilerin ülkelerine, geldikleri topraklara dönmelerinin sağlanmasıdır. Diyelim ki barış koridoru gerçekleşti, eğer buralara Türkiye’deki Suriyeliler yerleşmeyecekse -ki bu çok zor görünüyor- güvenli ya da çatışmasızlık koridoru oluşturulması fazla bir işe yaramayacak demektir. Yukarıda da dikkat çektiğim gibi söz konusu koridora ülkemizdeki Suriyelileri göndermek ve yerleştirmek imkânsız değilse bile zor görünüyor. Diyebiliriz ki, ülkemizdeki Suriyelileri oluşacak bu barış koridoruna yerleştirmekten Suriye’de barışın sağlanması çok daha kolay olacaktır. Çünkü ABD ve Rusya, İran ve Türkiye birlikte hareket ettikleri takdirde Esad’a da haddi bildirilebilir. Ancak, görünen o ki ABD ve Rusya Suriye’de barıştan (çatışmasızlıktan) yana değiller. Her ne kadar ABD’nin seçimlerin yaklaşması sebebiyle Suriye’den askerlerini çekmeye hazırlandığı ileri sürülüyorsa da ABD, PKK/YPG’den desteğini çekmediği sürece askerini çekse de fazla bir anlam ifade etmeyecek, değişen bir şey olmayacaktır. Çünkü PKK/YPG militanlarını kullanarak çatışmaların sürmesini sağlayacaktır.

Kaldı ki, ABD ile bir güvenli bölge oluşturulmasında anlaşmaya varılmış olsa da ABD terör örgütlerinden desteğini çekmek hususunda hiç de niyetli görünmüyor. Çünkü Siyonistlerin güdümündeki ABD yönetimi Suriye’nin karışıklık içinde olmasını istiyorlar. Hatta Irak’tan sonra Suriye’nin de bölünmesi planını uyguluyorlar. Bu konuda Haçlı-Siyonist ittifakı sürüyor. Varılan mutabakata ABD’nin uyup uymayacağı konusunda da ciddi şüpheler var. İktidar ve muhalefet kanatlarından yapılan açıklamalarda bu tereddüt ve güvensizlik dile getiriliyor. Kaldı ki, söz konusu güvenli bölge oluşturulsa bile Suriye teröristlerden ve terör örgütlerinden temizlenmiş olmayacak. Bu bölgenin dışında varlıklarını koruyacaklar. Hem de ABD’nin koruma ve desteği ile.

Bu bakımdan diyebiliriz ki, YPG’siz bir koridor oluşsa bile Türkiye’nin beklentisi gerçekleşmiş olmayacaktır. Çünkü böyle bir bölge ülkemizdeki Suriyelileri barındırmaya yetmeyecektir.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/2992703/abdulkadir-ozkan/olusturulacak-koridorda-hedef-ne