AKP ve Berat Albayrak'ı eleştiren Ahmet Davutoğlu'na yakın isimlere şok

AKP’den koparak kurulacak olan yeni parti süreci hızlanırken eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibi medyada daha da görünür hâle gelmeye başlamıştı. Davutoğlu'nun ekibinde yer alan eski AKP Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, geçtiğimiz günlerde DW Türkçe'ye röportaj vererek AKP ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a eleştirilerde bulunmuştu.

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Nedim Yamalı’nın koruma polislerinin çekildiği ortaya çıktı. Nedim Yamalı gibi AKP’ye benzer eleştiriler getiren eski AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin de koruma polislerinin çekildiği öğrenildi.

PROGRAM SIRASINDA ARAMIŞLAR

Medyanotu.com'un aktardığına göre Yamalı, DW Türkçe’de katıldığı program sırasında korumasının çekilmesini şöyle anlattı:

“Nevşin Mengü’nün programı sonrasında ben İstanbul’daydım, saat 21.00’de başladı program. Saat 21.35 gibi korumamızı arayıp artık yarından itibaren şubeye gelsin şeklinde kendine bildirmişler. Durum budur. Şu ana kadar yazılı ya da sözlü bir bildirim yapılmadı…”

SELİM TEMURCİ'NİN DE KORUMALARI ÇEKİLDİ

Eski AKP Ankara İl Başkanı Yamalı, yaşadıklarını Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı:

“Bir talebimiz olmamıştı, hatta il başkanlığı bittikten sonra ben söyledim, koruma talebim yok diye. Bunu koruma şube kendisi ayarlıyor, talebimiz olmamasına rağmen. Şöyle söylediler, ‘Ya başkan biz kimleri kimleri koruyoruz, sizin yine de sıkıntılı şeyleriniz var, en azından bir tanesi dursun’ diye kendileri göndermişlerdi.
Sonradan öğrendim başka arkadaşlarımızın da İstanbul İl Başkanımızın da çekmişler. Herhalde aynı zamanda, Nevşin Hanım’la programın ertesi günü Selim Bey’le görüşmüştük. Söylemiştim böyle bir şey oldu. Onunkiler de herhalde bir gün sonra veya aynı anda çekildi.
Geçen ay yanılmıyorsam Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Bey’in de korumaları çekilmişti. Tabii ileri yorumlar yapmak istemiyorum, bilmeden yorum yapmak istemiyorum. İyi ihtimal şudur; bir düzenleme yapılacaktır. Yoksa, sık karşılaşılan, muhalif diye düşündükleri insanlarla ilgili bir şey de olabilir. Ama tabii bilmiyoruz o yüzden yorum yapmayayım. Korumayla ilgili bir talebimiz de yok.”

"KORUMA İSTİYORUM DİYE ANLAŞILMASIN"

“Şöyle de anlaşılmasını istemem işin doğrusu, benim korumalarımı çektiler, ben koruma istiyorum, böyle bir şey anlaşılsın istemiyorum. Çünkü ben il başkanlığına ilk geldiğim zaman da olmadı böyle bir talebim. Sonra il başkanlığımıza bir bomba olayı oldu. Ondan sonra İçişleri Bakanımız Efkan Ala ‘Başkanım rica ediyorum sıkıntılı bir yerdesiniz’ dedi. Ondan sonra almıştım ama il başkanlığım zamanında da onları böyle göz önünde pek tutmamaya çalışarak… Dolayısıyla haber yapılabilir ama haberde ‘korumalarımı aldılar’ veya ‘korumalarını aldılar’ gibi bir şey çıksın istemem. Buna dair bir şeyle muhatap olmak istemem işin doğrusu. Haber yapılabilir ama… Yani korumalarımızın çekilmesinden dolayı yeni bir koruma talebimizin olmadığını da söylüyorum.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2992693/akp-ve-berat-albayraki-elestiren-ahmet-davutogluna-yakin-isimlere-sok