Eminönü'ndeki balıkçıda maganda saldırısı

İstanbul'un göbeğinde yaşanan dehşet veren olayda, mağdurların yaptıkları açıklamalara göre, 3 kişiye 20 kişi saldırdı.

4 Ağustos’ta yaşandığı belirtilen olay, Tarihi Eminönü Balıkçısı isimli mekanda gerçekleşti. Adı geçen mekana giden müşteriler, iddiaya göre çalışanların saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan kişi, eşini rahatsız eden çalışanlara tepki gösterdikleri için önce hakarete sonrasında da saldırıya uğradıklarını belirtti.

Olayın mağduru 3 kardeşten birisi yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Birkaç saniye içinde gemi ve turşucuda çalışan yaklaşık 20 kişinin üzerimize doğru koştuğunu gördük. Ne olduğunu anlamadan bize saldırdılar. 3’ümüzü de ayrı köşelere çekerek yumruk ve tekmeler savurdular. O sırada üzerime kesici aletle koşan birini gören küçük abim önündeki saldırganları dağıtarak koşan kişiyi engelledi. Korunmasız kaldığı için yüzüne ve vücuduna fazlaca darbe aldı. Pala olduğunu düşündüğümüz kesici aletle kafasına gelen darbe sonrası kanlar içinde yerde kaldı."

"POLİS GEÇ GELDİ VE TUTANAK TUTMADI"

Yaşadıkları saldırının ardından polise haber verdiklerini aktaran mağdur, "10 dakikalık yürüme mesafesindeki Sirkeci Karakolu'ndan en az 25 dakika sonra geldiler. 20 kişi tarafından saldırıya uğradığımızı ihbar etmemize rağmen sadece 2 kişi gelmişlerdi. Hiçbir müdahalede bulunmadan olayla ilgili sorular sordular. Tutanak tuttuklarını ve karakolda ifade verdikten sonra şikayette bulunabileceğimizi belirttiler" ifadelerini kullandı.

Karakolda yaşadıklarını da anlatan mağdur şöyle devam etti:

"Tutanağın tutulmadığını duyan daha rütbeli olduğunu düşündüğümüz polis olay yerine kim gittiyse o uğraşsın diyip kapıyı çarparak odasına girdi. Bizimle hiçbir polis ilgilenmek istemiyordu. İletişimde olduğumuz polis durmadan işletmenin yetkilileriyle görüşüp bize geliyordu. Önce elimize bir kimlik fotoğrafını tutuşturup kişiyi teyit etmemizi istedi. Emin olmadığımızı söyleyince kesin tespit etmemiz için bizi zorladı. Sebep olarak ‘uzlaşma olmazsa arbede çıkabilir (karakolda(!))' dedi."

Polislerin kameraların bozuk olduğunu söylediğini kaydeden kişi, kendilerine hatalı ve eksik tutanak imzalatılmaya çalışıldığını öne sürdü. Paylaşımında yaralıların fotoğrafına da yer veren kişi, görüntülere ulaşılması ve sorumluların cezalandırması için destek beklediklerini ifade etti.

İSTANBUL İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ: İFADELERİ ALINDI, SERBEST BIRAKILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ekip memurları yaralı şahısla mülaki olduklarında şahsın kafasından yaralandığını görmüş ve telsiz marifetiyle yaralı şahıs olduğunu 112 ekiplerinin acele etmesi konusunda uyarılmasını merkeze bildirmiştir. Yaralı şahsa olayı kimlerin yaptığı sorulduğunda yaralı şahıs, şu an yapanları gösteremeyeceğini, önce hastaneye gitmek istediğini belirtmiştir. Şahsın yanındaki aile bireylerine kimlerin yaptığı sorulmuş, onlar da şimdi söyleyemeyeceklerini, şahısların şu an orada olmadığını, daha sonra şikayetçi olacaklarını belirtmişlerdir. Diğer aile fertleri de kendi araçları ile gideceklerini, hastanedeki işlerinden sonra şikayetçi olacaklarını ifade etmiş, ekip memuru da bu konuda nasıl yol izlemeleri yönünde bilgi verdikten sonra devam eden bir konu olmadığını, şahısların daha sonra şikayetçi olmak istediklerini komuta merkezimize bildirdikten sonra olay yerinden ayrılmıştır.”

Açıklamada, olayla ilgili müracaatın ardından 8 kişinin yakalandığı ve savcılık talimatıyla ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı kaydedildi.

Olayla sosyal medyada #EminönündeVahşet etiketiyle 10 binlerce paylaşım yapıldı ve faillerin yakalanarak gerekli cezanın verilmesi istendi.

- Milli Gazete, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2989147/eminonundeki-balikcida-maganda-saldirisi