Kabine değişikliği: Soylu ve Albayrak'ın görevden alınması isteniyor

AKP'de hareketli günler yaşanıyor. "Değişim" beklenen AKP'de gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Kabine ve MYK’de kısmi değişim olabileceği konuşuluyor. 23 Haziran İstanbul seçiminin ardından yaklaşık 20 gün içinde parti yöneticisi ve milletvekillerinin değerlendirmeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafından alındı. İstişarelerini büyük ölçüde tamamlayan Erdoğan, 15 Temmuz törenlerinin ardından kısa bir tatile çıktı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre AKP'de Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Erdoğan’ın Ankara’ya dönüşünde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve parti MYK’sında kısmi bir değişiklik yapabileceği konuşuluyor. Parti yöneticileri ve milletvekilleri ile yapılan toplantılarda en çok şikayet edilen konulardan biri bakanlara ulaşmakta güçlük çekilmesi olurken milletvekilleri bunun nedeni olarak atanmış bakanların "siyasetçi" olmamasını gösteriyor. AKP Meclis grubundan daha çok milletvekilinin bakan yapılabileceği konuşuluyor. Yine daha önce partide bakanlık ve milletvekilliği yapmış bazı AKP'li siyasetçilerin de kabinede değerlendirilmesi isteniyor.

SOYLU VE ALBAYRAK GÖREVDEN ALINACAK MI?

AKP kulislerinde büyükşehir belediye başkanlığı seçimini kaybeden bazı siyasetçilerin de kabine için nabız yokladığı biliniyor. Ama kulislerde kabine değişikliği olursa bunun çok kapsamlı bir değişiklik olmayacağı belirtiliyor. Bazı AKP'liler Hazine Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yerinde kalacağı beklentisini ifade ederken bazı AKP'liler ise bu duruma karşı çıkıyor. Parti içerisinde bulunanlar Bakan Soylu ile Albayrak'ın görevden alınmaması halinde bunun kabinede yapılanın değişim değil "değişim yok" anlamına geleceği görüşünü savunuyor.

İstanbul seçiminin ardından AKP’de olağanüstü kongre yapılıp MKYK ve MYK’nin yenilenebileceği konuşuldu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun söz konusu olmayacağını, kongrenin takvimi içinde yapılacağını açıkladı. Olağanüstü kongre yapılmasa da MYK’de mevcut MKYK üyeleri arasından kısmi bir değişiklik yapılabileceği konuşuluyor. AKP kulislerinde hem kabine hem de MYK’deki köklü değil “kısmi değişim” için “Kontrollü, kademeli normalleşme” yorumları yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin birinci yılında, sistemdeki eksiklik ve aksaklıkların tespit edilmesi için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir çalışma yapılacağını duyurdu. AKP grubu, bakanlıklar, bazı genel müdürler ve sivil toplum temsilcileriyle görüşmeler yapıldığı biliniyor. Muhalefet partileriyle ise bir temas söz konusu değil.

Edinilen bilgiye göre çalışma temmuz ayı sonu itibariyle bitecek. Çalışmanın sonuçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı ve bu doğrultuda atılması gereken adımlar ne ise bir takvim içinde hayata geçirileceği belirtiliyor.

AKP yöneticilerinden alınan bilgiye göre, yeni sistemin eksikliklerini belirlemek için yapılan çalışma kapsamında bir anayasa değişikliği yer almıyor. Meclis’in güçlendirilmesi için İç tüzük yoluyla bazı düzenlemelerin yapılabileceği konuşuluyor. Bakanlıklardaki bazı sorunların giderilmesi için de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değişiklikler yapılabileceği belirtiliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2864846/kabine-degisikligi-soylu-ve-albayrakin-gorevden-alinmasi-isteniyor