Nijerya Vizesi

Pek çok kişi Afrika ülkelerine vize almanın gerekli olmadığını düşünsede Afrika ülkelerinin birçoğu, Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahiplerinin tamamına vize uygulamaktadır.

Afrika ülkelerinin Türkiye’deki temsilcilikleri sadece Ankara’da olup, vize işlemlerini Ankara merkezli firmalar aracılığıyla yürüten kişi ve şirketlerin daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Vize başvuru işleminin profesyonel ve alanında tecrübeli kişilerce yapılması son yıllarda tercih edilen bir yöntem. Zira, vize başvuru belgelerinin doğru ve eksiksiz hazırlanması; hem planladığınız hem de farklı ülkeler için yapacağınız vize başvurularının sonuçlarını doğrudan etkileyecektir.

Vize danışmanlığı alanında uzun yıllardır hizmet veren, sektörün önce kuruluşlarından Vize İşlem Merkezi Genel Müdürü Uğur Mert ile Afrika ülkeleri özellikle de Nijerya vizesi  hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle Vize İşlem Merkezi’ni kısaca tanıtabilir misiniz?

İki bin sekiz yılında Ankara merkezli kurulan Vize İşlem Merkezi (VİM), tüm ülkeler için vize başvuru formunun doldurulması, başvuru dosyasının hazırlanması, vize başvurusu,gerekli belgelerin tercümesi, seyahat sağlık sigortasının temini, uçak ve otel rezervasyonu gibi konularda hizmet vermektedir.

Kanada’dan Burkina Faso’ya, Çin’den Fildişi Sahili’ne, Almanya’dan Etiyopya’ya kadar tüm ülkeler için profesyonel danışman kadromuzla, kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Türk vatandaşları için Nijerya vizesi almak kolay mı?

Her ülkenin vize evrak prosedürüdiğer ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanılmasına dikkat edilmelidir. Afrika ülkeleri arasında evrak prosedürüne en çok dikkat eden ülkelerin başında Nijerya gelmektedir.Bu nedenle Nijerya vizesi konusunda çok daha titiz davranmakgerekmektedir.Dolayısıyla Nijerya vizesi almak, bireysel başvurularda oldukça zordur.

Nijerya’ya seyahat etmeyi planlayan Bordo, Yeşil ve Gri pasaport hamili kişiler vizeye tabi olup; sadece diplomatik misyona sahip kişilerin 90 günlük seyahatlerinde vize muafiyet hakkı bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Nijerya vizesi başvurusu yapmak istiyorlarsa seyahatleri öncesinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan Sarı Humma Aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Türk vatandaşları daha çok hangi amaçla Nijerya’ya seyahat gerçekleştiriyorlar?

Nijerya, son yıllarda kaçak çalışan işçilerin artış göstermesi nedeni ile,turistik vize uygulamasını kaldırmıştır. Haliyle, Nijerya Çalışma Vizesi ve Nijerya Ticari Vizesi oldukça rağbet görmektedir.

Türk inşaat firmaları Nijerya’da büyük projeler almakta olduğu için Nijerya Çalışma Vizesi alan yurttaşlarımızın sayısı bir hayli fazladır. Bunun haricinde, Nijerya’ya ticari amaçla seyahat eden çok sayıda kişi bulunmaktadır; en çok başvuru yapılan vizelerden birisi de Nijerya Ticari Vizesi olmaktadır.

Nijerya’ya ticari amaçlarla seyahat etmeyi planlıyorsanız, Nijerya’daki partner firmanızdan gönderilecek Ticari Davetiye ile bu firmaya ait belgelerin bize başvuru dosyanızda bulunması gerekmektedir.

Nijerya vizesi konusunda Vize İşlem Merkezi ne gibi avantajlar sunmakta? 

Vize İşlem Merkezi olarak, Türkiye içinde bölge, şehir ayrımı olmaksızın Nijerya vize müracaatı konusunda uzun süredir danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Nijerya vizesi konusuna oldukça deneyimlibir ekibe sahibiz. Bu deneyimin bir göstergesi olarak firmamız Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) Afrika Birimi’nin Ankara’daki resmî acentesi konumundadır.

2015 yılından bu yana, DEİK’in, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Nijerya ve Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği seyahatlerin tümünde, heyetlerin vize hizmetlerini şirketimiz organize etmiştir. DEİK’in yanı sıra MÜSİAD, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMMİB), Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) gibi kurumlara da Nijerya vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Tüm Afrika ülkelerinin olduğu gibi, Nijerya Büyükelçiliği Ankara’da bulunmaktadır. Nijerya vize başvurusu için Vize İşlem Merkezi’ni tercih edecek olan vatandaşlarımızın en büyük avantajı ise Ankara’da yer alan firmamız aracılığıyla işlemlerinin hem hızlı gerçekleşmesi hem de Ankara Nijerya Büyükelçiliği’ne şahsen gelmelerine gerek kalmadan vize başvurularının işleme alınması olacaktır.

Nijerya e-Vize uygulaması bulunuyor mu?

Nijerya vizesi başvuruları, 01.06.2019 tarihinden itibaren başlatılan Nijerya e-vize uygulaması sayesinde artık daha da kolaylaştı.

Nijerya e-vize uygulaması sayesinde yolcularımız, pasaport asılları ve gerekli evrakları tarafımıza kargo yoluyla ulaştırmadan, sadece e-posta yollayarak, firmamız aracılığıyla Nijerya e-Vize başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Firmamız, Nijerya e Vizesi almaya tam yetkilidir. VİM aracılığıyla yapılan Nijerya e-Vize başvurusu, ortalama yedi gün içinde sonuçlandırılmakta. Sonuçlanan elektronik vizeler, yolcularımıza e-posta olarak iletilir.

Bu sayede başvuru sahipleri sadece Nijerya Elektronik Vize çıktılarını alarak, seyahatlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Acil vize ihtiyacı durumunda ise, ortalama iki iş günü içerisinde Nijerya elektronik vize işlemlerini sonuçlandırabilmekteyiz.

Peki, Nijerya Kapı Vizesi uygulamasıvar mı?

Nijerya kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Nijerya seyahati planlayan yolcularımızın ya manuel vize müracaatı ya da e-vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Nijerya vize ücreti ne kadar? Nijerya vize ücretleri hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Nijerya vize ücreti, büyükelçilikten alınan manuel vizeveya elektronik vize oluşuna göre değişiklik göstermektedir.Her iki vize başvurusunda da ödemeler $ cinsinden hesaplanarak tahsil edilmektedir.Nijerya vize harcı, ülkeye giriş sayısına ve ülkede kalış süresine göre değişiklik gösterebilmekte olup, Nijerya Ticari Vize ve Nijerya e-Vize fiyatları 200 $ civarındadır.

Nijerya Ekspres Vize uygulamasında ise, vize harç ücretleri iki katı artış göstermektedir. Bu nedenle Nijerya vizesine başvuru yapacak olan kişilerin, başvurularını seyahatlerinden en az 15 gün önce gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz.

Nijerya vizesi konusunda yolculara hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Son zamanlarda,yazılı ve görsel basında,sahte acenteler veya başvuru merkezleri hakkında haberleryer almakta. Üzülerek belirtmeliyim ki kötü amaçlı bu kişiler;insanlarımızı hem maddi hem de manevi açıdan mağdur etmekte, telafisi güç zararlara neden olmaktadır.

Böyle durumlarla karşılaşmamak adına, yolcularımızın Nijerya vizesi hizmeti aldıkları acentelerin TÜRSAB’a kayıtlı olup olmadıklarını mutlaka sorgulamaları gerekmektedir.

Nijerya vizesi, Nijerya Büyükelçiliği’ne akreditasyonlu acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Eğer ki birileri sizden “Nijerya vize randevu ücreti” gibi nedenlerle para talebinde bulunuyorsa, buo kişinin kötü niyetli olduğunu gösterir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise, İnternette yer alan, Evraksız Nijerya vizesi, En ucuz Nijerya vizesi gibi reklamlardır. Kesinlikle bu duyurulara rağbet edilememelidir.Çünkü profesyonel hizmet veren acentelerin, belirli bir maliyetleri söz konusudur.

Vize başvurusu yapacak olan yolcularımızın, sadece Nijerya uçak biletleri için 5.000 - 6.000 TL masraf yaparken, vize danışmanlığı konusunda 20-30 $ kâr etme düşünmeleri, onlara çok pahalıya malolabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki, vize bir ülkeye girişin anahtarıdır. Hatalı veya yanlış vize başvurusu, uygun fiyata alınan uçak bileti veya otel rezervasyonuna hiçbir faydası olmayacaktır.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2864341/nijerya-vizesi