5 ada iddiası tekrar gündemde

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM)  Daimî Büyükelçisi  Feridun Sinirlioğlu’nun 1923 Lozan Antlaşması’yla Türkiye’ye ait olan 92 bin km2’lik Türk Kıta Sahanlığı (Petrol ve Doğalgaz Havzası) ve 5 adayı, BM’ye sunduğu resmi mektupla Yunanistan’a terk ettiği iddia edilmişti. Bölgede yaşanan son gelişmeler adaların önemini bir kez daha gündeme getirdi.

Doğu Akdeniz’deki ortaya çıkan büyük doğalgaz rezervleriyle başlayan kıta sahanlığı tartışmaları, dünyanın ve Türkiye gündeminde yankı bulmaya devam ediyor. Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarının resmen gasp edilmeye çalışılırken Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM)  Daimî Büyükelçisi  Feridun Sinirlioğlu’nun, geçmişte BM’ye sunduğu mektubun ortaya çıkması büyük tartışmaya yol açtı. Türkiye’nin dış işlerinde önemli rol oynayan Sinirlioğlu’nun BM’ye sunduğu resmi mektuba göre, 1923 Lozan Antlaşması’yla Türkiye’ye ait olan 92 bin km2’lik Türk Kıta Sahanlığı (Petrol ve Doğalgaz Havzası) ve 5 Türk adası resmen Yunanistan’a terk edildi. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın ortaya attığı iddianın tekrardan gündeme gelmesinin ardından gazetemize konuşan eski Kültür ve Devlet Bakanı Fikri Sağlar önemli açıklamalarda bulundu.

18 ADANIN YUNANİSTAN’A VERİLMESİ KADAR VAHİMDİR

Eski Kültür ve Devlet Bakanı Fikri Sağlar, Sinirlioğlu’nun BM’ye verdiği mektupla 92 bin km2’lik Türk kıta sahanlığını ve 5 Türk adasının resmen Yunanistan’a terk edilmesini dehşet verici olarak yorumladı. Fikri Sağlar, “Bu olay, 18 adanın Yunanistan’a verilmesi kadar vahimdir. Şimdi de BM’ye gönderilen bu mektupla AK Parti iktidarı, Ege ve Akdeniz’de ilgili devletlerle önceden belirlenmiş kıta sahanlığı sınırları ile Londra, Atina ve Lozan antlaşmalarıyla Türkiye’nin olan Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia ve Dionisades adalarından kaynaklanan 5 boylamlık Türk kıta sahanlığı hakkını Yunanistan’a bırakıyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ YOK EDİLMEKTEDİR”

Bu olayla birlikte Türkiye’nin sadece toprak kaybetmediğini belirten Fikri Sağlar, “Bugün dünyanın gözü diktiği en büyük enerji havzası olan Akdeniz’deki hakkımızı da kaybediyoruz.  Türkiye’nin geleceği yok edilmektedir. Sunulan hangi çıkar böyle ahlaksız karara gerekçe olabilir? Bu mektupla Cumhuriyet tarihimizde ikinci kez topraklarımızın bir kısmı Yunanistan’a veriliyor! Sadece toprak değil, Türkiye’nin ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmesine neden olacak, varlığı belli denizaltı zenginlikleri de peşkeş çekiliyor” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2856659/5-ada-iddiasi-tekrar-gundemde