Doğu Akdeniz’de emperyalist ittifak

Doğu Akdeniz’de bulunan zengin doğalgaz kaynakları başta Rumlar olmak üzere Batılı devletlerin iştihanı kabartıyor. Oldu bittiye getirip Türkiye’nin ve KKTC’nin bölgedeki hakkını gasp etmek isteyen ABD ve AB’nin başını çektiği emperyalist güçler Türkiye’ye karşı ittifak oluşturdu. Türkiye’nin bölgeye Fatih gemisinden sonra Doğu Akdeniz’e gönderdiği ikinci sondaj gemisi Yavuz’un Kıbrıs Adası’nın Karpaz açıklarına ulaşması sonrası Amerika Birleşik Devletleri, AB, İsrail, Mısır ve Fransa’dan tepkiler geldi.

ZENGİN YERALTI KAYNAKLARI ABD’NİN İŞTAHINI KABARTIYOR

Bölgeyle uzaktan yakından alakası olmayan ama dünyada tüm yeraltı kaynaklarını sömüren ABD’nin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı yazılı açıklamada “ABD, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetleri yapmak için devam eden girişimlerinden ve son olarak sondaj gemisi Yavuz’un Karpas Yarımadası açıklarına sevk edilmesinden derin endişe duymaktadır” ifadelerini kullandı. Yavuz gemisinin bölgeye gönderilmesini “provokatif” ifadesiyle tanımlayan Ortagus, “Türk yetkilileri bu operasyonları durdurmaya çağırıyor, bölgede gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

SİYONİST İSRAİL DE RUMLARIN YANINDA

Yıllardır Müslümanlara zulüm eden ve Filistin topraklarının işgal eden İsrail de Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı oluşturulan ittifakın içinde yer alıyor. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Emmanuel Nahshon da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de attığı son adımları İsrail’in “endişeyle takip” ettiğini söyledi.   Sözcü Nahshon, Rum yönetiminin yanında olduklarını ve Rum kesiminin “haklarının ihlaline” karşı olduklarını açıkladı.  Fatih’in ardından Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz’un, önceki gün Karpaz’daki Zafer Burnu’nun güneyine ulaştığı bildirilmişti.

DARBECİ SİSİ YÖNETİMİNDEKİ MISIR BATILI İTTİFAK İLE HAREKET EDİYOR

Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine darbeci Sisi yönetimindeki Mısır da tepki gösterdi. Batılı devletlerle hareket eden Mısır’ın Dışişleri Bakanlığı uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek “Türkiye’nin tek taraflı olarak yaptığı çalışmalar bölgedeki tansiyonu artırmaktadır” denildi. Darbe yönetiminin bulunduğu Mısır’ın 2013’te Akdeniz’deki doğal gaz yatakları ile ilgili Kıbrıs Rum Kesimi ile yaptığı anlaşmayı Ankara tanımadığını bildirmiş ve uluslararası geçerliliğinin olmadığını açıklamıştı.

AB DE KURULUŞ AMACI GEREĞİ EMPERYALİST İTTİFAKIN İÇİNDE

Zengin yeraltı kaynaklarının iştahını kabarttığı bir başka ülke ise Fransa. Bölgeyle uzaktan yakından ilgisi olmayan diğer bir  sömürgeci devlet Fransa da Rum kesimiyle dayanışma içerisinde olup Türkiye’ye karşı tavır sergiliyor. Fransa, Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, Türkiye’ye uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini belirtti. AB de Türkiye’ye karşı tavır alıp kendinden beklenen şekilde, üyelerinin de bulunduğu emperyalist devletleri destekliyor. AB  Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de konuyla ilgili “Türkiye bölgenin istikrarını tehlikeye sokacak her türlü hareketten kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GASP EDİLEN HAKLARINI ARIYOR

Bölgede tüm bunlar yaşanırken Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’ye ait Fatih gemisinin mayıs ayı başında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin, Türkiye Petrollerine 2009 ve 2012 yıllarında verdiği ruhsat sahaları içinde ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletlere (BM) deklare ettiği kıta sahanlığı dâhilinde sondaj faaliyetlerine başladığı hatırlatıldı. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasa dışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucusu olan ancak hakları 1963 yılından itibaren gasbedilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve adada sanki Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi davranılması ibret verici bir durumdur.”

KKTC’NİN HAKLARINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ

AB’nin de Rum-Yunan ikilisinin adanın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline geldiği vurgulanan açıklamada, AB’nin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir ara bulucu rolünü üstlenemeyeceğinin açıkça ortaya çıktığı bildirildi. Açıklamada, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de kendisinin kıta sahanlığı haklarını koruduğu gibi, Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türklerini hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma mekanizmalarına dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece adanın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edecektir” ifadesine yer verildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili AB’nin tutumuna tepki göstererek, AB’nin baştan beri izlediği Rum-Yunan yanlısı tutumunun Kıbrıs meselesini daha da çıkmaza sürüklediğini ifade etti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2853684/dogu-akdenizde-emperyalist-ittifak