Erdoğan konuştu! Merkez Bankası faiz indirecek mi?

Ekonomi piyasalarının bu hafta en çok konuşlan konusu cumartesi sabahı Merkez Bankası Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınması oldu. Alınan kararla Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınırken yerine yardımcısı Murat Uysal getirildi. Faiz kararları konusunda sık sık Cumhurbaşkanı tarafından uyarılan Çetinkaya’nın yerine geçen Uysal’ın 25 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından nasıl bir karar çıkacağı merak ediliyor. Ekonomistler PPK toplantısında faiz indirim kararı çıkacağını düşünüyor.

ERDOĞAN: SABIR SAFHAMDIR

Piyasalardaki fiyat istikrarını korumakla görevli olan Merkez Bankası ile Cumhurbaşkanlığı arasında faiz konusunda ciddi fikir ayrılıkları yaşanıyordu. Dolar kurunun sert hareketlerle rekor kırdığı geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Merkez Bankası politika faizini 625 baz puan artırırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan bu karara “Şuan şahsen sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadardır” sözleriyle tepki göstermişti.

“BU İŞİ BİTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hak-İş Genel Kurulu Toplantısı'nda Merkez Bankası Başkanlığı'nda yapılan değişiklikle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini almıştır. Böylelikle faiz denilen bu her türlü kötülüğün anası olan bu konuda verilen talimatlara uymayan arkadaşımızın değişmesi konusunda böyle bir adım attık. Faiz politikamızın nasıl şekillendiğini en kısa sürede göreceksiniz. Tek hanelere düşürmek zorundayız ve bunu başaracağız. Faizciler bundan rahatsız olabilir. İstedikleri, kadar rahatsız olsunlar kararlıyız bu işi bitireceğiz.” dedi.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ifadeleriyle birlikte Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki PPK toplantısıyla birlikte faiz indirim sürecine girmesi bekleniyor.

Uzmanlar 25 Temmuz’da Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakarken aynı zamanda çok erken ve çok yüksek yapılacak bir faiz indiriminin dolar kuru ve enflasyon oranlarında ciddi problemler meydana getirebileceğinin altını çizdi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2853413/erdogan-konustu-merkez-bankasi-faiz-indirecek-mi