Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Merkez Bankası açıklaması: Tıkanıklık vardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hak-İş 14.Genel Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmasında cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınan Merkez Bankası Başkanı hakkında da açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Merkez Bankası'nda tıkanıklık vardı bedelini Türkiye ödüyordu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'ndaki değişiklikle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası Başkanlığı'nda yaptığımız görev değişikliğinin özellikle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz doğru değil. Davul birinde tokmak başkasında. Bedelini kim ödeyecek siyaset ödeyecek. Mutluluğunu kim yaşayacak bankadaki yaşayacak. Yok böyle bir şey! Verilen her türlü karara uyacaksın. Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini almıştır. Böylelikle faiz denilen bu her türlü kötülüğün anası olan bu konuda verilen talimatlara uymayan arkadaşımızın değişmesi konusunda böyle bir adım attık.
Şimdi kim savunuyor bunları hep faizciler. Faiz politikamızın nasıl şekillendiğini en kısa sürede göreceksiniz. Tek hanelere düşürmek zorundayız ve bunu başaracağız. Faizciler bundan rahatsız olabilir. İstedikleri, kadar rahatsız olsunlar kararlıyız bu işi bitireceğiz."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2853375/cumhurbaskani-erdogandan-merkez-bankasi-aciklamasi-tikaniklik-vardi