AKP'nin bütçesi delik deşik: 'İhtiyat Akçesi' çarçur mu edilecek?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından yaşanan tartışmalar kamuoyunda önemli gelişmeleri beraberinde getirdi.

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin ardından ciddi sorunlar baş gösterirken AKP hükümetinin israf ve faiz ekonomisine dayalı ekonomi anlayışı, meydana gelen krizleri çözümsüz hale getiriyor.

AKP'nin 2019 bütçesinde bir yıl için öngördüğü 80 milyar TL'lik bütçe açığının 2019'un ilk altı ayında 80 milyar TL’ye yaklaşması AKP’yi fark yöntemlere zorlarken bütçe öngörülerinin tutmaması ise başarısız bir bütçe çalışması yapıldığını ortaya çıkardı.

Diğer taraftan bütçe açıklarının yanı sıra faize fahiş miktarda ödemelerin yapılması ise bütçe açıklarının kapatılmasını daha da imkansız hale getiriyor.

Bu kapsamda 2019 yılı ilk altı ayında faize 50 milyar TL ödeme yapıldığı açıklanırken bu tür yanlış politikalarla ülkeyi borç sarmalına sokan AKP'nin, Merkez Bankası uhdesindeki kefen parası olarak bilinen 'İhtiyat Akçesi'ni de Hazine'ye devredilmesi çalışmasını başlatmasına neden oldu.

ÜRETMEDEN TÜKETEN AKP!

AKP'nin bütçede ortaya çıkan açıkları kapatmak için borçlanma ihalelerine hız verdiği bilinirken diğer taraftan farklı kaynak arayışına girdiği de görülüyor.

Türkiye'de üretmeden tüketen ve ithalat eksenli ticaret anlayışını artıran AKP hükümeti, bütçe açıklarını kapatmak için gözünü Merkez Bankası'nın kontrolündeki rezervlere dikti.

AKP yaşanan bütçe açıklarının daha da içinden çıkılmaz hale gelmemesi için Merkez Bankası uhdesinde bulunan 'İhtiyat Akçesi' olarak bilinen olağanüstü hallerde kullanılacak olan paranın Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devri ile ilgili Meclis Genel Kurulu'nda çalışma başlattı.

Ekonomistlerin 'kefen parası' olarak da tanımladığı bu paranın AKP'nin yanlış ekonomi politikaları yüzünden kullanılacak olması kamuoyunda tepkilere neden olurken uzmanlar atılacak adımlara karşı AKP’yi uyarıyor.

Öte yandan ekonomistler Merkez Bankası uhdesindeki 'İhtiyat Akçesi'nin Hazine'ye devredilmesinin enflasyona neden olacağına dair ikazlarda da bulunuyor.

milligazete.com.tr - Yavuz VURAL

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2852280/akpnin-butcesi-delik-desik-ihtiyat-akcesi-carcur-mu-edilecek