Suriye'de anayasa komisyonu kurulması için yoğun çalışma başlatıldı

Birleşmiş Milletler heyeti Suriye'de anayasa komisyonu kurulması için diplomasi trafiği başlattı.

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Petersen, Suriye'de anayasa komisyonunun kurulması için çalışma başlatacağı duyuruldu.

Suriye'de iç savaşın sonlandırılması amacıyla Suriye'nin başkenti Şam'a giden Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Pedersen'in anayasa komitesi kurulması noktasında umutlu olduğunu söyledi.

Şam temaslarına ilişkin sosyal medya hesabı twitter üzerinden paylaşım yapan Pedersen, "Anayasa komitesini bir kapıyı aralama aracı olarak kullanıp, siyasi süreci ileri taşıyacağımız konusunda umutluyum" açıklaması yaptı.

SURİYE'DE YENİ BİR ANAYASA YAPILIR MI?

Daha önce Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan barış görüşmeleri sonuçsuz kalırken yeni anayasa komisyonu kurulması noktasında tekrar adım atılıyor.

Suriye'nin Şam yönetimi yanlısı El Vatan gazetesi BM Suriye Özel Temsilcisi Petersen'in üst düzey Suriyeli’lerle yan yana geleceğini duyurdu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Petersen'in önerdiği isimlerinin Şam yönetimi tarafından kabul edilmesinin ardından anayasa komisyonunun Eylül ayında çalışmalara başlayabileceği belirtildi.

Öte yandan geçtiğimiz Cuma Moskova yönetiminden yeni kurulacak anayasa çalışmalarını için destek isteyen BM Özel Temsilcisi Petersen, İdlib'de şiddetin sonlandırılması gerektiğini de vurguladı.

ANAYASA KOMİSYONUNDA KİMLER OLACAK?

150 kişiden oluşması düşünülen anayasa komisyonunun 50 kişinin Şam yönetimini, 50 kişinin Suriye muhalefetini, 50 kişinin ise BM'yi temsil etmesi planlanıyor.

Anayasa çalışmalarından sonuç alınması halinde Suriye'de yapılacak seçimler için önemli bir adım atılmış olacağı ifade edildi.

Ayrıca Şam yönetimi, şu an yürürlükte olan anayasada değişiklikler yapılmasını isterken Suriye'deki muhalefet ise tamamen yeni bir anayasa hazırlanmasını talep ediyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2852253/suriyede-anayasa-komisyonu-kurulmasi-icin-yogun-calisma-baslatildi