Yunanistan ile ilişkiler daha da gerilebilir

Türkiye’nin Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok konuda kriz yaşadığı Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Yunanistan’da hükümet değişti. Seçim sonuçlarına yönelik yapılan yorumlarda Alexis Çipras’a seçim kaybettiren sebeplerin neler olduğu sorgulanırken, Yunanistan’daki yeni siyasi tablonun Türkiye-Yunanistan ilişkilerini nasıl etkileyeceği de merak konusu oldu.

Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden, Türkiye’nin sınır komşusu Yunanistan’da Pazar günü gerçekleşen erken genel seçimlerde farklı bir sonuç çıktı. 2015’ten bu yana iktidarda bulunan Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA)  seçimlerden yenik ayrılırken, anamuhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi (ND) tek başına iktidar oldu. Kesinleşen seçim sonuçlarına göre Yeni Demokrasi Partisi (ND) Lideri Kiriakos Miçotakis başbakanlık görevini SYRİZA Lideri Alexis Çipras’dan devraldı. Seçim sonuçlarına yönelik yapılan yorumlarda Alexis Çipras’a seçim kaybettiren sebeplerin neler olduğu sorgulanırken,   Yunanistan’daki yeni siyasi tablonun Türkiye-Yunanistan ilişkilerini nasıl etkileyeceği de merak konusu oldu. ANKA-SAM Avrupa Birliği ve Balkanlar Danışmanı, Bursa Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Korkmaz, Yunanistan seçim sonuçlarını ve sonuçların Türkiye’ye yönelik olası etkilerini Millî Gazete’den Abdussamet Karataş’a değerlendirdi.

ÇİPRAS’I İKTİDARDAN DÜŞÜREN ÜÇ SEBEP

SYRİZA Lideri Alexis Çipras’ın iktidarı kaybetmesinde üç sebebin öne çıktığını söyleyen Doç. Dr. Nuri Korkmaz “Yunan halkı bu seçimlerde iktidardaki Çipras hükümetini, beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle muhalefete düşürdü. Çipras’ın iktidarı kaybetmesinde üç önemli sebebi şöyle sıralayabiliriz. Birincisi Kuzey Makendonya Anlaşması. Çipras hükümetinin Makedonya hükümetiyle yaptığı, Makedonya’nın isim değişikliğini içeren bu anlaşma Yunan halkı tarafından uzun süre protesto edilmişti. İkincisi Çipras’ın ülkedeki ekonomik krizi iyi yönetememesi, sürekli artan genç işsizliği önleyememesi ve tasarruf tedbirlerini düşürmeyi vaadetmesine rağmen bunda tam tersi bir politika izlemesini gösterebiliriz. Üçüncü sebep olarak da Çipras’ın özelleştirmelerdeki başarısızlığını gösterebiliriz. SYRİZA sol eğilimli bir parti olduğu için özelleştirmelere yeteri kadar ilgi göstermedi ve Avrupa Birliği’nden gelen özelleştirme taleplerini karşılayamadı. Bu üç sebep Yunan halkının siyasi tavrının değişmesinde oldukça etkili oldu diyebiliriz” dedi.

YUNANİSTAN VE TÜRKİYE DAHA SIK KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR

Türkiye ile Yunanistan arasında hâlihazırda Doğu Akdeniz, Ege Adaları ve Yunanistan’ın iltica hakkı tanıdığı FETÖ’cü askerler gibi kriz maddeleri öne çıkıyor. Yeni seçilen Başbakan Miçotakis’in bu krizler karşısında Türkiye’ye karşı Çipras’tan daha sert bir tavır alabileceğini savunan Doç.Dr. Nuri Korkmaz, “Yunanistan siyasetinde sağ ve sol kavramları farklı bir anlam taşıyor. Solcu hükümetler dış politikada daha uzlaşmacı bir izlenim verirken sağcı ve muhafazakâr iktidarların daha keskin politik söylemlere sahip olduğunu görüyoruz. Seçimi kaybeden eski başbakan Alexis Çipras, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye karşı çok sert bir tavır alamadı. Çipras’ın solcu partisi SYRZA, Türkiye’nin Akdeniz’de kendi sorumluluk alanında yaptığı sondaj çalışmalarına müdahale etmemek gerektiğini savunan bir politika izliyordu. Fakat yeni Miçotakis hükümeti muhafazakâr ve sağcı. Dolayısıyla Türkiye’yle Yunanistan eskisinden daha fazla karşı karşıya gelebilir. Tabi bu tavrı Miçotakis’in atayacağı yeni dışişleri ve savunma bakanlarının kimler olacağı da belirleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2852152/yunanistan-ile-iliskiler-daha-da-gerilebilir