Yurt dışından alışverişe bir kısıtlama daha getirildi

Yurt dışından alışverişe bir kısıtlama daha getirildi. Mayıs ayında gerçek ve tüzel kişilerin posta ve hızlı kargo yoluyla yurt dışından alınan 22 euro’nun altındaki ürünlere vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından yeni kısıtlama daha geldi. Alınan kararla, bir birey posta ve hızlı kargo yoluyla bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune sipariş edebilecek.

Bloomberg HT'den Ceren Dilekçi'nin haberine göre bir ayda en fazla 5 konşimentonun serbest dolaşımına izin verilecek. Alınan kararla, bir birey bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune sipariş edebilecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe ise 14 Temmuz'da tarihinde girecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara konu olan 126. madde hızlı kargo firmaların yaptıkları kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemleri kapsıyor. Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, söz konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceğini kaydederek herhangi bir sınırlama olmaması gerektiğini söyledi. Kut, bu konuyla ilgili taleplerini yetkililere ileteceklerini belirtti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2852124/yurt-disindan-alisverise-bir-kisitlama-daha-getirildi