Temiz Toplum Derneği uyuşturucu ile mücadelede büyük işler başarıyor!

2014 yılında kurulan Temiz Toplum Derneği, uyuşturucu ile mücadele alanında yaptığı çalışmalarla gençler üzerindeki faaliyetlerle güzel hizmetlere imza atıyor.

Derneğin Genel Başkanı Bilal Ay, İstanbul ve Türkiye geneli yürütülen faaliyetlerde ciddi başarılar elde edildiğini ifade ederken uyuşturucu ile mücadelede kapsamlı bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Ayrıca tüm Türkiye’deki Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’lerinin (AMATEM) yatak kapasitesinin yalnızca bin 62 olduğunu belirten Dernek Başkanı Ay “Bağımlı olarak tedavi altına alınanların AMATEM’lerde uyuşturucu bulabildiğini duyuyoruz. Tedavide başarı oranı Türkiye’de yüzde 1,5. Bu rakamlara da bakınca AMATEM’lerin çok yetersiz kaldığı görülüyor” dedi.

"UYUŞTURUCUYA KARŞI AİLELERİ BİLİÇLENDİRİYORUZ"

Uyuşturucu ile mücadelede aileleri bilinçlendirdiklerini belirten Ay, şu açıklamayı yaptı:

“Uyuşturucu konusunda problemli gördüğümüz bölgelerde yaptığımız seminer ve konferanslarla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı narkotik çalışanlarını, sosyologları, doktorları bir araya getiriyoruz. Buradaki amacımız kullanımı yoğun olan bölgelerde aileleri bilinçlendirmek. Emniyet kaynaklarından vakaların en çok yaşandığı bölgeleri tespit ederek çıktığımız yolda uyuşturucuya bulaşan gençleri, onların anne ve babalarını dinlediğimizde problemin ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gördük”

"İSTANBUL 500 BİN KİŞİ UYUŞTURUCUYA BULAŞMIŞ"

İstanbul'da uyuşturucuya çok sayıda insanın bulaştığını belirten Ay, yaşanan soruna karşı yetersiz kalındığını ifade etti.

Konuya dair açıklamasında dikkat çekici rakamlar veren Ay, şu ifadeleri kullandı:

"Dernek olarak İstanbul’da 500 bin kişinin uyuşturucuya bulaştığını, 200 bin kişinin ise bağımlı olduğunu öngörüyoruz. Aileleri ile birlikte düşünüldüğünde etki alanı 2 milyonu buluyor. Uyuşturucu kullanımının başlama yaşı ise 8’e kadar düşmüş durumda. Uyuşturucudan ölüm yaşı 14 ve bu çok vahim. Bu rakamlara karşın, tüm Türkiye’de ki AMATEM’lerin yatak kapasitesi yalnızca bin 62. Bağımlı olarak tedavi altına alınanların AMATEM’lerde uyuşturucu bulabildiğini duyuyoruz. AMATEM’lerden 2-3 aydan önce randevu alınamıyor. Tedavide başarı oranı Türkiye’de yüzde 1,5. Bu rakamlara da bakınca AMATEM’lerin çok yetersiz kaldığı görülüyor"

"UYUŞTURUCUYA BULAŞACAK 50 BİN GENCİMİZ İÇİN ÖNLEM ALDIK!"

Gençlerin uyuşturucuya bulaşmaması için önemli önlemler alındığını belirten Ay, Temiz Toplum Derneği'nin 50 bin gence ulaşıldığını söyledi.

Uyuşturucu ile mücadelede İstanbul dışında da faaliyetler yapıldığını belirten Ay, şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız çalışmalarda 50 binin üzerinde gencimize ulaştık. Bunlar uyuşturucu kullanan gençler değildi. Uyuşturucuya bulaşmamaları için önlem aldık. Bunun yanında binin üzerinde de uyuşturucu bağımlısı gencimize temas ettik. Bazı alileler bizlere kendileri ulaşıyor. Beni en çok etkileyenlerden biri de şuydu: Bir gün bağımlı bir evladımızın annesi yanıma gelip, ‘Ben her gün oğlum ölsün diye dua ediyorum’ dedi. O kadar şaşırdım ki. Onlar için bir şeyler yapmak zorundayız. Sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de bir hareket başlatıyoruz. Temiz Toplum Türkiye Gönüllüleri diye bir milyon gönüllü hedefiyle yola çıktık. Artık İstanbul dışındaki şehirlerde de aktif olacağız”
Seçim çalışması yaparken yanıma madde bağımlısı bir genç geldi ve ‘Uyuşturucu artık sokaklara indi, her yerde ulaşılabiliyor, biz de bundan mustarip durumdayız, ölüyoruz, bize yardım etmeyecek misiniz?’ dedi. Bu konuşma sonrasında bu mücadelenin bayraktarlığını yapacağım konusunda kendisine söz verdim. Bu durumu araştırmaya başlayınca karşıma çıkan sonuçlar beni dehşete düşürdü. Sonrasında da bunu geliştirmek için Temiz Toplum Derneği’ni kurduk”

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2851406/temiz-toplum-dernegi-uyusturucu-ile-mucadelede-buyuk-isler-basariyor