AKP'de Babacan çatlağı: Muvazzaf vekiller yeni oluşuma katılacak mı?

AKP'de bölünme olacağına dair iddalar hız kazanırken Ali Babacan'ın AKP'den istifa etmesinin ardından yaşanacak bölünmeye kesin gözüyle bakılıyor. 

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Ali Babacan'ın AKP'den istifa etmesine dair önemli bir iddiayı gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'muvazzaf milletvekil' olarak tarif ettiği milletvekillerinde kopuşlar olacağına ilişkin iddialarda bulunan Takan "Babacan ile birlikte hareket edenlerin istifa edeceği saatten tutunda sayılarına kadar... AKP içinden kopacak 'muvazzaf milletvekili' sayısında da borsa oldukça hareketliydi" dedi.

İsmini açıklamadığı bir AKP'li ismin Babacan öncülüğündeki yeni oluşumda Ahmet Davutoğlu'nun istenmediğini dile getirdiği ifade eden Takan, AKP'li ismin "Neden Davutoğlu, Ali Babacan'ı istemez?..Ali Babacan gibi Bilderberg'e gitmedi de ondan. Daha millî kalıyor. Davutoğlu, hatalı bir takım uygulamalar yapmış olabilir. Hatalı olmak başka bir şey, suç işlemek başka bir şey. Suç işlemek demek yolsuzluk yapmak, liyakatsiz atama yapmak, buna benzer işlerdir. Baktığınız zaman hatalı olabilir. Hata yapmıştır. Bana göre hatadır, size göre değildir. Size göre hatadır, bana göre değildir. Bu değişir. Ama tekrar söylüyorum, hatalı olmak başka, suçlu olmak başkadır" şeklindeki değerlendirmede bulundu.

AKP'li ismin Davutoğlu'nun daha İslamcı olduğuna dair değerlendirmelere karşı çıktığını köşesine taşıyan Takan, şu ifadelere yer verdi:

"Davutoğlu, 'daha İslamcı kalıyormuş' deniyor. Böyle şey olur mu?.. Bir kere bunu söyleyenler İslamiyet ile siyasal İslamcılığı birbirine karıştırıyorlar. Bunları söyleyenler, Davutoğlu'nun yaptıklarını yapmıyorlar mı? Yapıyorlar ama neden bunu söylüyor?.. Mesele bu. Davutoğlu için bir şey bulunmak mı isteniyor, anlamadım ki? Babacan istifa etmişse bu başka konu. Babacan, daha çok farklı bir çizgide gidiyor. Bunun nedeni, Abdullah Gül ve Beşir Atalay'ın çizgisinin etkisinde kalmasından kaynaklanıyor...Biz, Türk milleti, halk ne istiyorsa onu yaparız."

AKP'li ismin Babacan'ın Türk ekonomisini düzeltecek yeterliliğe sahip olmadığına dair şüphelere sahip olduğunu dile getiren Takan, "Milletle bütünleşiyoruz. Halk, millet ekonominin düzelmesini istiyor? Şimdi ben soruyorum, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset ve Ekonomi Bilimi bölümünü bitirmiş, hocalık yapmış biri mi ekonomiyi düzeltir, yoksa ODTÜ endüstri mühendisliğinden mezun olmuş, endüstri mühendisi mi ekonomiyi düzeltir? Bunun cevabını millet versin bana göre. Her şey ortada. Babacan, ekonomiyi bilen bir insan ama yeter mi ayrı konu, küçümsemek istemem" şeklindeki değerlendirmeyi yaptığını dile getirdi.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2851390/akpde-babacan-catlagi-muvazzaf-vekiller-yeni-olusuma-katilacak-mi