Güney Asya'nın Filistin'i Patani hakkında bilinmesi gerekenler

Tayland’ın güneyinde, Malezya’nın kuzey sınırında bulunan Patani’nin, Güney Çin Denizi’ne de kıyısı bulunuyor. İsminin Malayca’da “Bu sahil” anlamına gelen “Pattani” kelimesinin Tayca’ya uyarlanması ile ortaya çıktığı belirtiliyor. Diğer bir görüş ise Langkasuka İmparatorluğu’nun kurucusu Merong Mahawangsa ‘nın kızının isminin verildiği yönünde.

MÜSLÜMAN PATANİ

Patani, Tayland’daki Budist yönetime bağlı olmasına rağmen Müslüman çoğunluğa sahip olan dört idari bölgeden biri. Nüfusunun yaklaşık %88’ini Malay (Malezyalı) Müslümanlar oluşturuyor. Kullandıkları diller Patani Malezyacası ve Tayca. Etnik ve kültürel açıdan Malezya’ya yakın olmalarına rağmen Tayland idaresi tarafından “Tay Müslümanları “ olarak adlandırılıyor. Dünyaya ise ismini Patani olarak değil Güney Tayland olarak duyurmaya çalışıyorlar.

ZENGİN COĞRAFYA

Bölgede deniz kıyısında tik ağaçlarıyla kaplı gür ormanlar bulunması sebebiyle keresteciliğin bir geçim kaynağı olmasının yanında tuz üretimi de yapılıyor. Altın, gümüş, demir, bakır, antimon, tungsten ve manganez gibi madenler açısından zengin olan bölgede Hindistan cevizi, bambu ve pirinç üretimi de oldukça yüksek.

BEKLENEN SONUÇ: SÖMÜRGE

Patani halkı 15. yüzyılda bölgeye giden Müslüman tüccarlar aracılığıyla İslam’a girdi ve ‘Patani İslam Krallığı’ olarak 1786 yılına kadar varlığını sürdürdü. Daha sonra Birleşik Krallık ve Tayland sömürgesine alınan Patani, 1902 yılında İngiltere ve Tayland arasında yapılan Anglo-Sian anlaşması ile resmi olarak Budist Tayland yönetimine teslim edildi. Tayland yönetimi 1909 yılından beri Patani’ye sürekli olarak Budist siviller getirerek demografik yapıyı değiştirmeye çalışıyor. Budist yönetimin Siyonist İsrail ile aynı politikayı yürütüyor olması sebebiyle Patani, “Güney Asya’nın Filistin’i” olarak adlandırılıyor. Patani topraklarına 2 asır hükmetmiş olan Patani İslam Krallığı’na ise resmi tarihte asla yer verilmiyor.

20 BİN ŞEHİT

Tay askerleri tarafından sürekli saldırıya uğrayan Patani halkının bugüne kadar 20 bin şehit verdiği tahmin ediliyor. 30 binden fazla insan ise Budist yönetim tarafından hapsedilmiş durumda. 2004 yılının Şubat ayında işgalci Tay askerleri tarafından bir camiye saldırı düzenlenmiş ve 36 Müslüman şehit edilmişti. Bu katliamı kınamak amacıyla gösteri düzenleyen halka da müdahale eden Tay askerleri 83 kişiyi daha şehit etti ve 200den fazla kişiyi de tutukladı.

Ordu tarafından sivil halk üzerine düzenlenen saldırıların bir rutin haline getirildiği bölgede şehir içinde de Tay askerleri tarafından kurulan kontrol noktaları mevcut. Müslüman halka sürekli baskı uygulayan Budist yönetim Patani zulmünün dünyaya duyrulmaması konusunda en büyük yardımı İsrail ve ABD’den alıyor. Direniş grupları Budist zulmüne karşı mücadeleye devam ediyor olsa da Müslüman ülkelerden yeterli destek göremedikleri için zafere ulaşamıyorlar.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2850519/guney-asyanin-filistini-patani-hakkinda-bilinmesi-gerekenler