Tahlil sonuçları kaç günde çıkar?

Hekimin hastadan istediği tahlil, aynı hastanede veya sağlık ocağında yapılabilir. Muayene ile bir sonuca ulaştığına emin olamayan hekimin istediği tahliller, hastalıkla ilgili verilerin ölçülmesi anlamına gelir. Kan veya idrar tahlili, doktor tarafından istenilen bilgiler doğrultusunda değerlendirmeye alınır.

Peki, kan veya idrar tahlili yapıldıktan ne kadar süre içerisinde sonuçları belli olur? Bu sorunun cevabı yapılacak tahlillere göre değişkenlik gösterebilir. Tahlillerin laboratuvardan çıkma süresi; test sayısı ve testin hangi bölümlerde çalışılacağıyla ilgili olarak hızlı veya yavaş olabilir.

40 GÜNE KADAR UZAYAN TAHLİLLER VAR

Hem hastalığın tedavisi ve sonuçları bakımından oluşan merak hem de hastanede uzayıp giden zaman dikkate alındığında hastalar tahlillerin bir an önce sonuçlanmasını ister. Ancak sağlıklı verilere ulaşmak için tahliller dikkatle yapılmalıdır. Yapılan tahlil sonuçlarında ortalamalara bakıldığında; hormon testleri 3-4 saat, hemogram testleri 1-2 saat, fibrojen testleri ise 2-3 saat içerisinde hazırlanabilir. İlgili merkezde çalışılamayacak olan talepler için kan veya idrar örnekleri farklı birimlere gönderilir. Kan grubu veya kanın pıhtılaşma süresini ölçen testler ise 10 ila 20 dakika içinde hazırlanır. Türüne göre 40 güne kadar uzayan tahlil sonuçlarını beklemek gerekebilir.

TAHLİL SONUÇLARI NASIL ANLAŞILIR?

Sağlık personelleri tarafından yapılan kan veya idrar tahlili, aynı şekilde sonuçlarının değerlendirilmesi için de uzman bir sağlık çalışanının değerlendirmesine muhtaçtır. Kan tahlili sonuçları pozitif ya da negatif olarak değerlendirilir. Kimi zaman kafaların karışmasına neden olan sonuçların mutlaka hekimler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kanda aranan maddenin bulunamaması halinde sonucun negatif çıkması aslında hasta için olumlu bir sonuçtur. Hastaların sonuç raporlarında negatif ibaresini görmesi halinde endişelenmemesi daha doğrudur.

Pozitif sonuç ise aranan maddenin kişide var olduğunun göstergesidir. Bu, genelde istenmeyen bir durumdur. Nadir durumlarda ise sonuçların pozitif olması istenir. Kimi durumlarda ise sonuçların pozitif olmasının herhangi bir önemi yoktur. Test sonucunun pozitif olmasının tercih edildiği durumlara örnek olarak;

SİGARA VE ALKOL TESTİ

Yapılan testlerde kişinin sigara veya alkol kullanıp kullanmadığı anlaşılabilir. Sigaranın içinde bulunan ve sayısı 4 bine yaklaşan maddenin en belirgin olanı nikotindir.

Kullanım sıklığı ve miktarına bağlı olarak nikotinin vücuttan atılma süresi 2 ila 11 saat arasında değişiklik gösterir. Tükürük, idrar, kan ve deri gibi döküntülerde aranması halinde nikotin izine rastlanabilir. Hastanın sigara içip içmediği;

ölçülebilir.

İdrar tahlili uygulanan ve bilinen en ucuz testler arasında gösterilebilir. Tükürük testi içinse en duyarlı sonuçların elde edildiği çalışma tanımlaması yapılabilir. Saç testi her yerde yapılamadığı için güvenilir ancak yüksek maliyetlidir. Kan tahlilleri ise hastalıkların teşhisinin konulabilmesi için en sık kullanılan ve güvenilen yöntemdir.

TAHLİLLER AÇ KARNINA MI YAPILIR?

Kan tahlili öncesinde hastanın aç ya da tok karnına hastaneye gitmesi gerektiği ilgili kişi ya da hekim tarafından belirtilmelidir. Her tahlilin aç karnına yapılması zorunlu değildir. Doğru sonuçlar elde edebilmek için özellikle biyokimya testlerinde aç karnına olunması gerekir. Testin sonucunda görülmek istenen işleme uygun olarak hasta adayının önceden bilgilendirilmesi en doğru sonuçlara ulaşmak için zorunludur.

Kan tahlili öncesinde az miktarda su içmenin ise genel olarak bir sıkıntı yaratmayacağı bilinmelidir. Doktor tarafından herhangi bir özel bilgilendirme yapılmaması halinde kan tahlili öncesinde;

Çay, kahve sigarada bulunan kafein glikoz seviyesini artırabilir. Büyüme hormonunun artması, HDL seviyesinin düşmesi, eritrosit, lökosit ve CEA sayılarında yaşanan artış doğru teşhis ve etkili bir tedavi planının önüne çıkan engeller arasında gösterilebilir.

Sağlık taramalarının sabah erken saatlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kan tüpleri içerik ve etki açısından; sarı, kırmızı, siyah, mor ve mavi kapaklıdır.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2849719/tahlil-sonuclari-kac-gunde-cikar