Erdoğan, kabine ile AKP'de değişikliğe gidiyor!

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra başlayan ve 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin kaybedilmesi ile birlikte AKP kulislerinde MYK ve kabine değişikliği için geri sayımın başladığı iddia edildi. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan AKP MYK'Da İstanbul seçimi değerlendirme toplantısı ile bu hafta başlatılan milletvekili görüşmeleri sonrası hem parti yönetiminde hem de kabinede bazı değişikliklerin yapılacağı izlenimi ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra parti içinde başlayan ancak 23 Haziran İstanbul seçimleri nedeniyle ertelenen "değişim" beklentisini karşılayacak bazı adımları kısa süre içinde atacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN: BAZI TASARRUFLARIMIZ OLACAK

23 Haziran İstanbul seçiminin ardından yapılan ilk MYK toplantısında Erdoğan'ın "Önümüzdeki süreçte bazı tasarruflarımız olacak, alacağımız kararlara herkesin saygı duymasını bekliyorum" diyerek parti yönetiminde değişime gideceği mesajı verdiği öğrenilirken aynı toplantıda bazı MYK üyelerinin gerekirse hemen istifa edeceklerini dile getirdiği de belirtilirken, parti kulislerinde Erdoğan'ın, olağanüstü kongreyi toplayarak MKYK'da da büyük değişiklikler yapabileceği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurmayları ile yaptığı değerlendirme toplantılarında bazı parti yöneticilerinin olağanüstü kongrenin yapılması önerisini gündeme getirdiği, ancak henüz üzerinde bir tartışma yapılmadığı ifade edildi.

EN ERKEN TEMMUZ SONU EN GEÇ 3 AY İÇİNDE KABİNEDE DEĞİŞİKLİK OLACAK

Hükümete yakınlığı ile bilinen Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantılarının tamamlanmasının ardından değişim konusunda düğmeye basacağı belirtiliyor. AKP kaynakları, hem kabinede, hem AKP Meclis grup yönetiminde, hem de parti yönetiminde yapılacak değişikliklerin en erken iki hafta en geç 3 ay içinde ortaya çıkacağını dile getiriyor. Değişimin İstanbul il yönetimi ile başlayabileceği, parti yönetimi ile devam edeceği ve eş zamanlı olarak kabineye yönelik adımların atılması bekleniyor. Kabinedeki değişikliklerin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik 'revizyon' çalışmasından sonraya kalabileceği de değerlendiriliyor.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2849552/erdogan-kabine-ile-akpde-degisiklige-gidiyor