Cemaat Cumhurbaşkanı’nı bekliyor

Başkent Ankara’nın tarihi sokakları arasında yer alan 576 yıllık Hemhüm Camii çökme tehlikesi yaşıyor. 1443 yılında yapılan ecdat yadigârı cami, 2013 yılında restore edilerek ibadete açıldı. Aradan 6 yıl geçmesine rağmen caminin yan cephesi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. İki yıldır yetkili mercilere yapılan müracaatlardan bir sonuç alınmazken cami cemaati Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya el atmasını bekliyor.

Başkent’in göbeğinde bulunan tarihi cami çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Ankara’nın tarihi yerlerinden olan Hamamönü bölgesinde bulunan Hemhüm Camii’nin bir duvarı çökme durumunda. 1443 yılında yaptırılan Ankara’nın en eski camilerinden ecdat yadigârı olan Hemhüm Camii, görenlerin vicdanlarını sızlatıyor. İkinci Murat döneminde yapılan 576 yıllık cami, 2 yıldır bakımsızlıktan dolayı cemaat için tehlike oluşturuyor. Sade ve küçük yapılı Hemhüm Camii’nin minaresi ise yüzyıllara direnerek orijinal halini koruyor.

HANGİ BAHAR?

Cami kerpiç yapısı, alçı mihrabı ve kitabesiyle dikkati çekerken 2013 yılında restore edilerek ibadete açılmıştı. Yan tarafında bulunan evin yıkılması sonucunda duvarın yağmur ve güneşten dolayı hasar görmesi çökme tehlikesi oluşturuyor. İki yıldır Altındağ Belediyesi ve Altındağ Müftülüğü’ne yapılan müracaatlardan bir sonuç çıkmayınca Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuru yapıldı. CİMER’e yapılan başvuru Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yönlendirildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan geri dönüşte baharda gereğinin yapılacağı belirtildi. Ama hangi bahar olduğu belirtilmedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Duvardaki hasar giderek artarken cami cemaati ise tedirgin durumda. İçerisinde vatandaşların ibadet ettiği camide olası bir felakette çok sayıda vatandaşın zarar görmesinden korkuluyor. Cemaat, Osmanlı yadigârı camiye bir an önce sahip çıkılması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Ecdat yadigârı camiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelerek Cuma namazı sonrası incelemede bulunması ve durumu yerinde görmesi gerektiği dile getiriliyor.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2848842/cemaat-cumhurbaskanini-bekliyor