Darul Erkam Derneği’nden kız çocuklarına özel proje

Sakarya Akyazı’da kurulan 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında hayata geçecek olan yurdun detayları belli oldu. Dernek adına açıklamada bulunan Dr. Mustafa Aygen, “Akyazı’da alîme kadınlar yetiştirmek amacıyla elliye yakın kızımızı, altı yıllık bir eğitimle en iyi derecede Arapça ve İslam’ı ilimler dersivererek toplumun uyanışına davetçi olarak yetiştireceğiz” dedi.

Darul Erkam Derneği dev eğitim projesini hayata geçiriyor. Sakarya Akyazı’da hayata geçirilecek olan kız eğitim yurdu onlarca eğitim neferi ve davetçi yetiştirecek. Erbakan hocanın temellerini attığı Darul Erkam Derneği öncülüğünde kurulan eğitimyurdu, hemmodern hem de İslam’i ilimler alanında eğitim vermeyi planlıyor. Eğitime katılım ve başvuru şartları Darul Erkam Derneği internet sitesinde yer alıyor.

AKYAZI’DA ALÎME KADINLAR YETİŞTİRİLECEK

Darul Erkam Derneği adına açılamalarda bulunan eğitim koordinatörü Dr. Mustafa Aygen, “Darul Erkam Derneği kökleri eskiye dayanan ve rahmetli Erbakan hocamızın 40 il’de 40 akile projesi kapsamında İstanbul’da kurulan dernek olarak faaliyet yürütmekteyiz. İstanbul akile teşkilatı olarak bin beş yüze yakın öğrenciye burs imkânı sağlıyoruz. Dernek yeni ismiyle de Darul Erkam olarak faaliyetlerine eğitim hususunda devam ediyor. Öte yandan Akyazı’da bir projemiz var.Buproje de eğitim kapsamında yer alıyor.Sakarya Akyazı’da hayata geçecek olan eğitim yurdumuz da, elliye yakın kızımızı altı yıllık bir eğitimle en iyi derecede Arapça ve İslam’ı ilimler dersleri vermeyi planlıyoruz. Bu plan dahilinde, kızlarımızı toplumda uyanışa neden olacak şekilde yetiştirip kazandırmayı hedefliyoruz. Kızlarımızın modern eğitiminin tamamlaması yönünde imam hatip lisesini dışarıdan tamamlatıp, iki yıllık ilahiyat Önlisans eğitimini de tamamlatacağız” dedi.

ÖĞRENCİLERE HEM İSLAM’İ HEM DE MODERN EĞİTİM VERİLECEK

Akyazı’da hayata geçirilmesi beklenen eğitim programı kapsamında katılım şartlarını açıklayan Aygen, “Öncelikle evlatlarımız, yurdumuzda eğitim görmesi adına ilk şart orta öğretim 8’inci sınıfı tamamlamış olmak zorundadır. Ayrıca hafızlığını alan yavrularımız da 1’inci tercihimiz olacak. Hafız olan bir kızımızıyurdumuzda mükemmel bir Arapça lisanı ile yetiştireceğiz. Ayrıca Ehl-isünnet inancı ile Fıkıh, Tefsir, Akaid ilimleri verilecek. Diğer yandan el becerileri de öğretilecek. Ayrıca evlatlarımız hafta sonları da normal okula giderek, eğitimlerini tamamlayacaktır. Velilerden gelen en çok soru ise ücret oluyor.Hocam ücretler çok pahalıdır diyorlar. Evet, eğitim çok maliyetli bir iştir. Ancak biz öğrencilerimizden ücret almamayı düşünüyoruz. Tamamen Nedim Urhan hocamızın öncülüğünde ve dernek başkanımızın desteği ile masraflar vakıf olarak karşılanacak. Allah nasip ederse 2019 -2020 eğitim ve öğretim yılında eğitime başlamayı planlıyoruz. Tüm öğrenci adaylarımız derneğimizin bulunduğu internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirler. Okulumuzda hafızlığını bitirmiş ve mükemmel Arapça dersi vererek, Ehl-isünnet çerçevesinde İslam’ı ilimler okutularak, modern eğitimi birlikte vermeyi planlıyoruz. Kızlarımızı dünya ilimleri ve meslek alanında iş yapabilme durumuna getirerek, davetçi olarak yetiştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2848764/darul-erkam-derneginden-kiz-cocuklarina-ozel-proje