Dicle Nehri kıyısında, 3400 yıllık saray ortaya çıktı

Geçmişi Mitanni Krallığı’nın Ortadoğu’nun bir kuşağına hakim olduğu döneme kadar uzanan ve bugün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan yerleşke, tarihte ilk kez arkeologlar tarafından kazılıyor.

Antik sarayın içinde keşfedilen duvar resimlerini “arkeolojik çığır” diye nitelendiren araştırmacılar, yerleşkenin son yıllarda elde edilen en önemli buluntulardan biri olduğunu vurguluyor.

Sarayın ortaya çıkarılması için yapılan kazıda Alman ve Kürt arkeoloji ekipleri birlikte çalıştı. Kazı işlemleri geçen sonbaharda güneydeki kuraklık koşullarını hafifletmek için Musul Barajı rezervlerinden su çekme ihtiyacı doğmasının ardından başladı.

Arkeologlar 7 metre yüksekliğe ve yer yer 2 metre kalınlıktaki duvarlara sahip devasa yapının başlangıçta Dicle Vadisi’ne bakan heybetli bir yer olduğunu söyledi.

Mittaniler’in yapının batı cephesini güçlendirmek için eğimli arazi üzerine büyük bir kerpiç duvar ördüğü düşünülüyor.

Keşfin yaşandığı bölge 1980’lerde Musul Barajı’nın inşasının ardından sulara gömülmüştü.

Kazılarda bugüne kadar 8’i kısmen olmak üzere bir dizi oda ortaya çıkarıldı. Bu odaların içinde antik çivi yazısıyla yazılmış kil tabletler bulundu. Arkeologlar, buluntunun Zakhiku şehrine ait olabileceğini öne sürüyor.

Almanya Tübingen Üniversitesi’nden Dr. Ivana Puljiz sarayın uzun zaman kullanıldığını ve açıkça tespit edilebilen iki işgal dönemi geçirdiğini ifade etti.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2807936/dicle-nehri-kiyisinda-3400-yillik-saray-ortaya-cikti