17 yılın ardından bir “ilk” yaşandı!

Adnan Öksüz
Adnan Öksüz

* İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi’ni Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı üç aşağı beş yukarı anlaşılmasından hemen sonra ilk açıklamanın rakibi Binali Yıldırım tarafından yapılması ilginçti! Demokratik kültür açısından; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Bülent Arınç’ın tebrik açıklamaları ve telefonları önemliydi.

* Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’ın paylaşımı herkesin olduğu kadar benim de dikkatimi çekti;

“Başından beri söylüyorum:

Ekrem İmamoğlu AKP eliyle 2023’e hazırlanıyor...

Bunun sorumluları, en samimi eleştirileri bile topa tutan Erdoğan'ın ve AK Parti'nin altını oyan AKP medyası ve yalaka tayfasıdır.”

* İlçelerde adayların aldığı oy oranları başlı başına incelenmesi gereken bir husus. Fatih ve Beykoz’da da İmamoğlu’nun seçimi önde tamamlaması karakteristik bir farklılıktı.

* Bir ilk yaşandı bu seçimlerde; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin tek başına iktidar olduğu 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne kadar geçen 17 yılda, ilk kez bir seçim sonrası kameraların karşısına çıkmadı.

* Ekrem İmamoğlu’na Amerika’dan tebrik gelmesi biraz tuhaf değil mi? Londra ya da Tokyo ya da New York Belediye Başkanlığı seçiminden kime ne?

AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ?

* Seçmen dedi ki; arkadaş irademe ipotek koyamazsın!

* Mağdur algısı vatandaşta karşılık buldu!

* Ekonominin durumu hem bir önceki seçime hem bu seçime ciddi tesir etti.

* Son dakika gelişen terörist başı açılımı ters tepti.

* Aşırı emlak vergisi artışı vatandaşı etkiledi.

* Hayat pahalılığı dar gelirlileri ve özellikle emeklileri öfkelendirdi. 

* Vatandaşa tepeden bakma, vatandaşı tehdit dili özellikle genç seçmeni olumsuz yönde etkiledi.

* Aşırı milliyetçi söylem zaten önceki seçimde vatandaşı bir karara sabitlemişti. Bu seçimde de o kadar milliyetçi söylem olmasa da yine de sandıkta etkisini gösterdi.

* İşe alımlarda izlenen hemşericilik, akraba kayırmacılığı tabanı çileden çıkardı. (Çalışan desteği yüzde 70’in altında)

* Etkili makamlara hep ‘Karadenizli’ doldu algısı. (23 belediye başkanından 15’inin Karadenizli olması.)

* Geçen seçimin iptal gerekçesi vatandaşta tam karşılık bulamadı, insanlar ikna olmadı.

* Ortadaki ve AK Parti seçmeni sürekli seçimden bıktı. Seçmenlerden bir kısmı köylerinden geri bile dönmedi.

* DSP ve diğer bazı siyasi partilerin Ekrem İmamoğlu lehine çekilmesi.

* Bu seçim sürecinde en çok şu soru soruldu; acaba, Binali Yıldırım yalnız mı bırakıldı? Ne demek istiyorum; Binali bey seçim çalışmaları için gittiği mekânlarda neredeyse yalnızdı. Arkasında 3-5 kişi vardı. Nereden mi biliyorum; bizim gazeteye ziyarete geldiği zaman da durum aynen böyleydi.

***

Tüm bunlar Yıldırım-İmamoğlu arasındaki farkın açılmasına sebep oldu

YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI HIZLANIR MI?

Soru aynen de budur; yeni parti çalışmaları bu aşamadan sonra hızlanır mı, yoksa bu sürünceme devam eder mi?

Önce milat olarak 31 Mart 2019 mahalli seçimleri gösterildi. Olmadı. Sonrasında da 23 Haziran seçimleri sonrasında daha güçlü sesler duymaya başladık. Bu alanda yeni gelişmeler var;

1) Abdullah Gül'e yakın isimlerle seçim sonuçlarını takip ettiğini dile getiren Fehmi Koru, “Abdullah Gül’ün de içinde olduğu bir oluşum söz konusu olacak” dedi.

2) Siyaseti iyi izleyen gazetecilerden Deniz Zeyrek şu ifadeleri kullandı: “Abdullah Gül, Ali Babacan’ı destekliyor. Ali Babacan liderliğinde bir parti kurulacak. Gül biraz daha Onursal Genel Başkan konumunda olacak. Ali Babacan’a da, Sayın Cumhurbaşkanı’na yeni parti kuracaklarını söyleme görevi verilmiş. İstanbul seçimleri nedeniyle boşalan Ankara’da hareketli olan olay Ali Babacan’ın parti kurmasıydı. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu’na ise mesafe koydu.”

3) Selçuk Özdağ’ı biliyorsunuz; yıllardır politikanın içinde… Son seçimlerde partisi AKP’den milletvekili listelerine giremedi, memleketi Manisa’da…

31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde Manisa’dan belediye başkan adayı olmak istedi, ne olduysa ol(a)madı… O arada neler yaşandığını ve Selçuk Bey’in neden aday olmaktan son anda vazgeçtiğini bilmiyoruz… Bu konuya ilişkin bir açıklama da yapmadı.

Bugünlerde adı, Ahmet Davutoğlu ile anılıyor; kulislere göre eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu yeni bir siyasi parti kurmak için kolları sıvadı ve Selçuk Özdağ da Davutoğlu’nun yanında yer alan isimlerden biri olacak… 23 Haziran seçimlerinden hemen sonra sosyal medyadan bir paylaşımı dikkatimi çekti;

“Bugünden itibaren siyasette kartlar yeniden karılacak ve yeni siyasi aktörler ortaya çıkacaktır. Bu seçimin en önemli sonuçlarından bir tanesi de budur.”

4) Öyle anlaşılıyor ki, somut olarak yeni parti kurma çalışmaları sürdürülüyor. Mesela, eski milletvekillerinden Mustafa Baş başta olmak üzere Abdullah Gül’le çok sık görüşen bir gurup eski milletvekili var. Tarih mi; muhtemelen bu sonbaharda… Dur bakalım neler olacak?

BİR GÖRÜŞ

“Bu seçimin kaybedeni Binali Yıldırım değil bana göre. Evet, kazananı Ekrem İmamoğlu hakkını teslim etmek lazım. Kaybeden iktidar, AK Parti ve MHP! Ne söylerseniz söyleyin!” (Adil Gür)

MESAJ PANOSU

Sağlık Bakanlığı’ndan cep telefonuma bir mesaj geldi. Şöyle;

“Sağlığınıza dair her konuda ilk başvuracağınız hekim aile hekiminizdir. Aile hekiminize çalışma saatleri içinde RANDEVU ALMADAN da muayene olabilirsiniz.”

***

Tashihli bir metin ama yine de önemli bir mesaj. Çoklarımız randevu ile uğraşmamak için Aile Hekimi’ne gidesimiz gelmiyor? Ben de bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.

- Milli Gazete, Adnan Öksüz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/2670009/adnan-oksuz/17-yilin-ardindan-bir-ilk-yasandi