Gebelikte beslenme: Nasıl olmalı, ne yenmeli, nelerden uzak durulmalı?

Annelik hamile kalmaya karar verdiğiniz anda başlayan bir süreç. Sonrasında yaptığınız her şey, bu kararın bir sonraki adımları aslında. Ne yapmalıyım? Ne yemeliyim? Ne kadar uyumalıyım? Soru işaretleriyle dolu, daha önce cevaplarını hiç merak dahi etmediğiniz sorularla dolu bir süreç. Bu sorulardan belki de en önemlisi neler yiyip içmeniz, yani nasıl beslenmeniz gerektiği ile ilgili olanlar. Çünkü bu sorunun cevabı, aynı zamanda bebeğinizin nasıl beslendiğini de doğrudan etkiliyor. Ama rahat olun, hadi size yol gösterecek önerilere bir göz atalım.

Önce siz sağlıklı olmalısınız, sağlıklı bir bedene sahip olmalısınız ki, içinizde büyüyecek bebeğiniz de sağlıklı bir bedene sahip olsun. Bu nedenle her şeyden önce, hamile kalmaya karar verdiğiniz anda, varsa sigara ve alkol alışkanlıklarınız, bu alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Fedakârlık böyle yapılır, artık bir annesiniz!

UYGUN BİR DİYET PROGRAMI UYGULAYIN

İdeal kilonuz, hamile kalmanız için en uygun kilonuzdur da aynı zamanda. İdeal kilonuzun altında veya üstünde olmanız, hamile kalma olasılığınızı düşürür. Bu nedenle öncelikle ideal kilonuza nasıl kavuşacağınıza gerekirse bir diyetisyenle karar verin ve size uygun bir diyet programı uygulayın.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT DESTEĞİ

Hamile kalmaya karar verdiğinizde, hamilelikten en az 3 ay önce folik asit takviyesine başlayın. Folik asit, bebeğinizin sinir sisteminin sizin karnınızdayken gelişimini doğrudan etkiler. Folik asitçe zengin gıdalar tüketmeye başlayın. Birden fazla tahılla pişmiş ekmekler, yumurta, bezelye, mercimek, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, pancar, kayısı bu besinlerin başında gelir.

Folik asiti hamilelik öncesinde ve hamileliğinizin ilk üç ayında aksatmadan kullanmalısınız.

DEMİR EKSİKLİĞİ NASIL KAPATILIR?

Bebeğiniz asla demirsiz kalmaz, çünkü sizin vücudunuzdaki demiri kullanır. Bu nedenle iki kişilik demir depolamalısınız. Varsa demir eksikliğiniz hamilelik öncesinde demir depolarınızı doldurmalısınız. Demirce sengin gıdaları özellikle hamileliğiniz süresince tüketmeye özen gösterin. Karaciğer çok önemlidir, kırmızı ve beyaz et, yapraklı sebzeler, balık, baklagiller, meyveler, yumurta ve pekmez bu besinlerin başında gelir.

Demir takviyesini, hamileliğinizin 4. ayından itibaren hamileliğin sonuna kadar ve doğum sonrası en az 3 ay kullanmalısınız.

HAMİLELİKTE NELER YENİR?

Dengeli beslenin, kontrol sizde olsun! Her öğünde muhakkak tahıl tüketin. Et, yumurta, tavuk, kuru baklagil gibi protein içeren besinleri haftanın her gününe keyfinize göre yayarak tüketin. Her gün 4-5 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketin. Böylece ihtiyacınız olan günlük posa, A ve C vitaminlerini almış olursunuz. Haftada 2 kere balık yemeye özen gösterin. Peynir, süt, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini günde 2-3 porsiyon tükenmeye gayret edin. Ve su… Günde mutlaka en az 6-8 bardak su için.

KALSİYUM AÇISINDAN ZENGİN OLAN GIDALAR

Annelerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri oldukça önemlidir. Bu da yüksek oranda kalsiyum ihtiyacı ile karşılanabilir. Ancak gebelik süresinde her gıdanın sık ve rahatlıkla tüketilmesi de mümkün olmamaktadır. Annenin ve bebeğin genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak bu besinler belirtilen oranlarda tüketilmelidir. Hamilelikte tüketilecek olan besinlerin miktar ve sıklığını doktora danışmakta da fayda vardır.

Kuru bakliyat
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Süt ve süt ürünleri
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Tahıl ve tahıl ürünleri
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Et türleri
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Sebze türleri
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Meyve türleri
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Diğer gıdalar
(100 gram içindeki kalsiyum-miligram olarak)

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2669812/gebelikte-beslenme-nasil-olmali-ne-yenmeli-nelerden-uzak-durulmali