“İstanbul’da bir zihniyet devrimi başlatacağız!”

Adnan Öksüz
Adnan Öksüz

Necdet Gökçınar… Bu Pazar günü (23 Haziran 2019) yapılacak ‘tekrarlanan’ seçimde, Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı.  Son derece çarpıcı projeleri var. Bakalım mı;

* “Matematikte havuz problemleri vardır. Kaç muslukla havuz dolar diye. İstanbul’un da bir havuz problemi var. Biz gelince bütçe havuzundaki delikleri kapatacağız.”

* “Kamu kuruluşunda ticari ürün varmış gibi ‘Bunu yaptık’ diye reklam afişleri asılıyor. Bu kadar reklam bütçesine ne gerek var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir lirasını israf etmeyeceğiz.”

* “Metrobüsü raylı yapacağız çünkü her anlamda daha faydalı olacaktır. Metrobüs düz bir hat üzerine kurulu. Bu düzlükten dolayı raylı olması daha iyi olacaktır. Lastiksiz olması da hem şoför hatasını aza indirecektir hem de yakıt masrafını düşürecek. Bunlar olunca metrobüs ücretinde de indirime gidilecek.”

* “Ray döşenirken yurtdışından ray almayacağız. Ülkemizde kim bizim istediğimiz kalitede yaparsa ondan alacağız ve bir istihdam oluşacak.”

* “Su faturasını görünce yüzümüz asılmasın diye çalışmalar yapacağız. Su üretimi aynı anda elektrik tüketiyor. Su bize gelene kadar devasa pompalardan geçiyor. Yenilebilir enerjiye geçeceğiz. Güneş panellerini Ömerli Barajı’nın yüzeyine yerleştireceğiz. Su faturalarında indirim yapacağım diyebilirler ama ben size nasıl yapacağımı söylüyorum.”

* “İstanbul’a ihanet edildiği söylendi. Bu söylemden sonra hiçbir şey değişmedi. Geçtiğimiz günlerde biri, ‘Benim yaşadığım yerdeki park sorununu çözemezsiniz’ dedi. Habersizce gidip baktım, gerçekten çözümsüz gibi duruyordu. Ne yapabiliriz diye düşününce bir proje geliştirdik. O bölgedeki yıkılmaya müsait binaları tespit edeceğiz, mal sahibinin rızasını alacağız ve binaları yıkıp otopark yapacağız. Bu projeyi de birçok noktada hayata geçireceğiz.”

* “Köprüler maliyetini çıkarmak için ücretli oldu. Bir türlü o maliyet çıkmadı. İBB yetkilerimi kullanarak köprüleri ücretsiz yapmaya çalışacağım. Köprünün yapım parası çoktan çıktı bile!”

***

Bunlar sadece bir kısmı!

Necdet Gökçınar’ın daha öyle projeleri var ki, say say bitmez…

Bu Pazar sandığa gideceğiz. Son sözü İstanbullu söyleyecek. Haydi hayırlısı…

KELİMELERLE NECDET GÖKÇINAR

* Tam bir babacan

* Tam bir aile babası

* Tam bir çevreci

* Tam bir gönül adamı

* Tam bir iş bitirici

* Tam bir virtüöz

* Bedii zevklere sahip

* Oldukça kibar ve nazik

BANA GELEN KİTAPLAR

“Bir Savaş Sonrası İdeolojisi KEMALİZM”, D. Mehmet Doğan’ın 1992 yılında yazdığı bir kitap. Kitabın yeni baskısı ‘Yazar Yayınları’ arasından çıktı.

Yeni baskıda metin gözden geçirildi, bazı ilaveler yapıldı ve bilhassa İnkılap ve İnkılap Tarihi derslerinin başlangıcı, kurumlaştırılması müstakil bir bölüm olarak eklendi. 

Kitabın bu haliyle ‘Batılılaşma İhaneti’ kitabından başlayarak ‘Türkiye’de Darbeler Müdahaleler ve Siyasi Sistem’, ‘Mağlubiyet İdeolojisinin Sonu’ ve nihayet ‘Türkiye Cumhuriyeti Tarihine Giriş’ kitaplarımızla tarihimizin önemli bir dönemini anlama konusunda yararlı olacağı düşüncesindeyiz.” diyor yazar D. Mehmet Doğan.

Yazar, ‘Tek adam yönetimi’ ara başlığında Kemalist yönetimin bazı özelliklerini şöyle anlatıyor;

- Önder yanılmazdır.

- Kafasında doğruluğuna inandığı ve tek başına uyguladığı bir proje vardır. Bunun için başkalarına danışmak veya kollektif planlama yapmak söz konusu değildir.

- Maksat vasıtayı meşru kılar.

- Bu konularda toplumun, halkın yanılgıya düşmesi, saptırılması mümkündür.

- Kitle, ancak önderin yönlendirmesiyle doğruyu görür.

- Lider, milletin ihtiyacını keşfeder, bilir; ona göre, milletin kısa vadede kendi çıkarlarını bilemeyebileceğini göz önüne alarak onun rağmına uygulamalara girişir.

- Burada tam manasıyla bir seçkinci vesayetçilik söz konusudur.

- Lider/önder hata yapmaz.

- Hatta hata yapmamakta yalnızdır.

- Çünkü, liderle birlikte olanların bile kavrayışları, görüş ufukları sınırlıdır.

- Liderin hızına yetişemezler, geride kalırlar.

- Ve tek adam eseri asıl ortaya koyandır.

- Büyük işler için gücü sarsılmaz bir başın-reisin varlığı şarttır. Başarıya ancak o ulaştırabilir.

- Tabiatıyla bir tek kişi lider olmaya liyakatlidir.

- Bu durumda uzlaşma, danışma söz konusu olmaz.”

- Milli Gazete, Adnan Öksüz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/2664868/adnan-oksuz/istanbulda-bir-zihniyet-devrimi-baslatacagiz