Fobilerinizle yüzleşin

Ama artık o korkulara onlarcası eklendi. Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bazı fobilerimiz şunlar:

Limnofobi: Kişinin göllerden korkması.

Chirofobi: Kişinin kendi vücudundan korkması. Kendi bedeninden korkan kişi zamanla kendine yabancılaşır ve hayata uyum sağlamakta zorluk çeker.

Peladofobi: Kel kalmaktan korkmak. Erkeklerde daha fazla görülen bu sorun kişiyi güvensizliğe ve içedönüklüğe sürüklüyor.

Chaetofobi: Kıldan korkmak. Peladofobinin aksine bu kişiler de saç ve kıllardan korkarlar.

Rhytifobi: Kırışıklıklardan korkmak. Az bilinen fobilerden biridir, özellikle kadınların maruz kaldığı bir durumdur.

Logizomechanofobi: Bilgisayardan korkmak. Günümüzde bilgisayar yediden yetmişe hemen her kesimin kullandığı bir araçtır. Fakat buna karşın bazı insanlar bilgisayardan korkuyor ve bu araçların bulunduğu ortamda kendilerini iyi hissetmiyorlar.

Agyrofobi: Karşıdan karşıya geçme korkusu. İnsanlar özellikle kalabalık caddelerde karşıdan karşıya geçmekten korkarlar.

Mageirofobi: Yemek yapmaktan korkmak. Özellikle yalnız yaşayan insanlarda daha sık görülüyor. Bu kişiler yemek yapmaktan korktukları için hazır yiyeceklere ağırlık verirler.

Pediofobi: Oyuncak bebeklerden korkmak. Bu korkuya sahip insanlar yalnızca korkunç olan oyuncak bebeklerden değil, tüm oyuncak bebeklerden korkarlar. Canlı ve duygusu olan şeylere çok benzeyen cansız şeylere karşı yoğun bir korku hissederler.

Deipnofobi: Akşam yemeğinde yapılan konuşmalardan korkma fobisi. Bazı insanlar akşam yemeğinde konuşmaktan korkar ve sofraya dâhil olmaktan kaçınırlar.

Eisoptrofobi: Ayna veya kendini aynada görmekten korkma fobisi. Ayna korkusu aslında kişinin ayna karşısına geçtikten sonra ruhsal dünyayla bağlantıya geçme korkusuna kapılmasıdır. Bu fobiye sahip olanlar her ne kadar saçma olduklarını bilseler de, ayna karşısına geçtiklerinde endişe yaşıyorlar.

Demonofobi: Görünmeyen varlıklardan korkmak. Bu kişiler etrafta devamlı kötü ruhlu doğaüstü yaratıkların gezdiğini ve etrafa, insanlara zarar verdiklerini düşünürler. Bu durum kendilerini o kadar etkilemiştir ki, tek başına kaldıklarında büyük bir korkuya kapılır ve kendilerini kötü hissederler.

Cathisofobi: Oturmaktan korkmak. Bu korku kişinin daha önce yaşadığı bir travma ile ilişkili olabilir. Kişi oturduğunda daha evvel yaşadığı sorunun tekrar edeceğine inanır ve kaygıya kapılır.

Ablutofobi: Yıkanmaktan korkmak. Kişi yıkanmaktan, banyo yapmaktan korkmaktadır. Aşırı duygusal ve kırılgan insanlarda daha fazla görüldüğü söylenir.

NELER YAPILABİLİR?

Korkularınızla yüzleşmeye çalışın.

Korkularınızın temelini anlamaya çalışın.

Eğer çaba gösterdiğiniz halde korkularınızla başa çıkamıyorsanız bir uzmandan yardım alın.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2608817/fobilerinizle-yuzlesin