PİAR, Konsensus, MAK ve Optimar İstanbul anket sonuçlarını açıkladı

31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi ile yenilenmesi kararı sonrası gözlere bir kez daha İstanbul'a çevrildi. 23 Haziran Pazar günü yapılacak yeni İstanbul seçimi öncesi araştırma yapan PİAR, Konsensus, MAK ve Optimar Araştırma Şirketi ellerindeki anket sonuçlarını yayınladı. Bu dört araştırma şirketinin 23 Haziran İstanbul seçim anket sonuçları şöyle:

KONSENSUS ANKET SONUCU: İMAMOĞLU YILDIRIM'IN ÖNÜNDE

Konsensüs Araştırma Şirketi'nin yaptırmış olduğu 23 Haziran İstanbul seçim anket sonuçları ile ilgi Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 kişiyle yapılan anket verilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2'sinin Ekrem İmamoğlu'na, 48,1'inin Binali Yıldırım'a ve 1,7'sinin diğer partilere oy vereceğini ifade etti.
Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran'da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek "DSP, bağımsız adaylar, TKP ve diğer partilere oy veren 2,7'lik kesimin yüzde 1'inin de Ekrem İmamoğlu'na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım'a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım'ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor" diye konuştu.

MAK DANIŞMANLIK İSTANBUL ANKET SONUCU: CHP'NİN ADAYI YILDIRIM'IN 2 PUAN ÖNÜNDE

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdikleri İstanbul seçim anket sonucuna göre 23 Haziran'da yapılacak seçimde CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde yer alıyor.

Öte yandan MAK Araştırma tarafından yapılan bu anket sonuçların AKP'nin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım'a da verildi.

OPTİMAR ARAŞTIRMA: İMAMOĞLU 23 HAZİRAN'DA YILDIRIM'IN 4 PUAN ÖNÜNDE

Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı son ankette CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım'ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Hilmi Daşdemir, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni araştırmanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti.

PİAR ARAŞTIRMA: KİTLE PSİKOLOJİSİ İMAMOĞLU LEHİNE

İstanbul'da 23 Haziran günü yenilenecek seçimle ilgili Piar araştırma şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, "kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu" yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilen Piar açıklamasında, "Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz" denildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2572060/piar-konsensus-mak-ve-optimar-istanbul-anket-sonuclarini-acikladi