Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi duası: Allahümme inneke afüvvün...

Kadir Gecesi, insanın, yaratıldığı günden beri kendisine sorduğu "Nereden geldim?" Niçin geldim?" ve "Nereye gideceğim?" sorularına cevap veren Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gecedir.

Kur'an-ı Kerim'in 97. Sûresi olan Kadir Suresi'nde Kur'an'ın bu gecede indirildiği ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilir. Ramazan ayının içinde olduğu kesin olarak bilinse de hangi gecesi olduğu net bir şekilde bildirilmeyen bu geceyi ihya etmek, içinde Kadir Gecesi olmayan bir ömrü ibadetlie geçirmek gibidir.

PEYGAMBER EFENDİMİZ KADİR GECESİ'Nİ NASIL İHYA ETMİŞTİ?

Hz. Peygamber (s.a.v) bu geceyi ihya etmekleri için ailesini ve ashâbını teşvik etmiş, bu gecenin özellikle de Ramazan ayının son on veya yedi günündeki tek gecelerde aranmasını istemiştir. Peygamber Efendimiz de Ramazan ayının son on gününü camide itikâfla geçirerek Kadir Gecesi'ni ihya etmek için azami gayret göstermiştir.

Âişe Annemiz radıyallahu anhanın "O gece bildiğim bir gece olursa ne yapayım ya Resûlullah?" şeklindeki sorusuna Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şu duayı okumasını tavsiye buyurarak cevap vermiştir:

"Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni."

Anlamı: "Allah’ım Sen affetmeyi seviyorsun, Sen çok affedicisin, beni de af buyur."

Bu, Kadir Gecesi’ni ağırlıklı olarak yaşanabilmesi anlamına gelmektedir.

KADİR GECESİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Nuredddin Yıldız'ın "Kadir gecesi nasıl değerlendirilmeli?" sorusuna verdiği cevap şu şekildedir:

"Ümmeti Muhammed’in bu asırda belki de en çok mağdur olduğu, aslını idrakten mahrum olduğu nimetlerden biri de Kadir Gecesi nimetidir. Onlarca yıl yerine bir geceyi ihya ederek âbad olup, cennete nail olmak gibi büyük bir nimet ve lütuf olan bu gece, kandillerle ve simitlerle geçiştirilecek bir gece değildir. O, bir gezi ve muhabbet gecesi olamaz. Bunun için Kadir Gecesi ile ilgili olarak şu hususlara dikkat edelim:

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2570587/bin-aydan-hayirli-kadir-gecesi-duasi-allahumme-inneke-afuvvun