Türkiye'de Gezilecek En Önemli 10 Cami

Merhum lider Necmettin Erbakan hocamızın uzun yıllar boyunca Türkiye'nin kendi kaynaklarından, tarihi değerlerinden ve de camilerinden bahsettiğini, öze dönüşün ne kadar önemli olduğunu sıkça kendisinden duymuşsunuzdur. Cennet vatanımız Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken, gezilmesi gereken binlerce cami ve doğal anıt vardır. Hemen hepsini yazabilmek imkansız olsa da, en azından sizler için derlediğimiz 10 camiyi beğeninize sunuyoruz. İmkanlarınız ölçüsünde mutlaka gezmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Ayrıca oku: Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 100 yer

1 - Sultanahmet Camii, İstanbul

İstanbul'un tarihi yarım adasında yer alır. Sultan Ahmet meydanının içinde bulunur. Sadece Türkiye'den değil Dünyanın hemen her yerinden turistlerin akın ettiği ve görmek için sıraya girdikleri tarihi bir camidir. Ülkemizin yüz akıdır desek yeridir. Altı minareli olarak ve Mimar Sİnan üslubuyla tasarlanan caminin 4 minaresi ise 3 şerefelidir. Sultan Ahmet Camisi; mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileri ile bezendiğinden dolayı Avrupalılar tarafından Mavi Cami olarak adlandırılmıştır. İç ve dış mimarisi, çini ve kalem işlemeleri ile ihtişamlı güzelliğe sahip Sultan Ahmet Camii görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

2 - Selimiye Cami, Edirne

Türklerin ünlü mimarı, Mimar Sinan tarafından tam olarak 90 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği muhteşem bir camidir. Mimar Sinan'a Osmanlı Padişahı olan 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Yolunuz Edirne ilimize düşrse mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

3 - Ulu Cami, Bursa

Ünlü Türk seyyah Evliya Çelebiye göre Ulucami, Bursa ilimizin Ayasofya'sıdır. Rivayete göre Hızır a.s bu camide her gün bir vakit namaz kılmaya gelir. Kuruluşunda Somuncu baba hazretlerininde her gün işçilere ekmek dağıttığı bu cami, Türkiye'nin en önemli tarihi eserleri arasında sayılmaktadır. Bursa’da yer alan tüm mimari eserlerin en büyüğü olan Bursa Ulu Camii 20 kubbelidir. Ulu Caminin içinde; kubbenin hemen altında bir şadırvan bulunmaktadır.

4 - Divriği Ulu Camii, Sivas

Sivasın en önemli tarihi yapısıdır. Muazzam bir taş işçiliğine sahiptir. İslam Mimarisinin başyapıtı konumundadır. Mengüçoğullarından Turan Melek Şah tarafından yapılmıştır. Yapılı tarihi; 1128-1229 yıllarıdır. Igımbat Dağının eteklerinde yer almaktadır. Dikdörtgen planlıdır. Caminin en dikkat çeken yönü kapılarda ve sütunlarda işlenen motiflerdir.

5- Sabancı Cami, Adana

Adana’da Seyhan nehrinin kenarında yer alan Sabancı Merkez Camii 1998 yılında inşa edilmiştir. Sabancı Merkez Cami Türkiye'nin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Sabancı Merkez Camisinin masrafları yüzde ellisi halk tarafından bağışlar ile karşılanmış, yüzde ellisi ise Sabancı Ailesi tarafından karşılanmıştır. Sabancı Merkez Camisi klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiştir.

6-Kocatepe Camii, Ankara

Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde bulunur. 1967 yıllında inşaatına başlanıp 1987 yıllında hizmete giren bu cami kesinlikle görülmeye değer bir camidir.

7 - Veysel Karan-i Cami- Siirt

Siirt ilimizin Baykan İlçe merkezine 8 km il merkezine 40 km uzaklıkta bulunan bu türbe ilçe merkezine bağlı ziyaret beldesinde bulunur. Cas denilen harçla inşa edilip üstü kubbe ile örtünmüştür. 1967 yıllında tamamen yıktırılıp yerine yenisi yapılmıştır. Yakın tarihte yani 2001 yıllında valilikçe restore edilip ziyaretçilerine açılmıştır. Buraya her yıl binlerce insan gelmektedir.

8 - Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, İstanbul

Eyüp ilçesine adını veren tarihi Eyüp Sultan Camii; yerli ve yabancı turistlerin ilk durağıdır. İstanbullular içinde önemli bir yere sahip olan Eyüp Sultan Camisi görülmesi gereken yerlerdendir. Asıl adı Halit bin Zeyd olan Ebu Eyyubi El Ensari; Peygamberimizin Medine’de evinde ağırlayan kişidir.

9 - Ulu Camii – Diyarbakır

Anadolu tarihinin en eski camisi olarak bilinmektedir. İslamın hızla yayıldığı dönemlerde Araplar tarafından yaptırılan cami, Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah tarafından 1091 yılında tadilat yaptırılarak şuanki halini almıştır.

10 - Hisar Cami, İzmir

İzmir’in Konak semtinde Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanının hemen bitişiğinde bulunan Hisar Camii 1592 yılında Yakup Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerini sergileyen Hisar Cami kesme taştan yapılmıştır. Hisar Camii İzmir’in en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Hisar Camii günümüzde ibadete ve ziyarete açık bulunmaktadır.

Kaynak : Gezilecekyerler.com

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2569230/turkiyede-gezilecek-en-onemli-10-cami