Yeni askerlik sisteminde çok tartışılacak Cumhurbaşkanı maddesi

Yeni askerlik sistemi için verilen kanun teklifinde bulunan bir madde tartışmalara neden oldu. Yeni maddeye göre  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli görülen sahalarda özel görevlendirilen görevlilerin askerlikten muaf tutabilecek.

Yeni askerlik sistemi için hazırlanan ve komisyondan geçen kanun tasarısında bulunan "Cumhurbaşkanı gerekli gördüklerini muaf tutacak" maddesi dikkat çekiyor. Söz konusu madde ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli görülen sahalarda özel görevlendirilen görevlilerin askerlikten muaf tutulmasının önü açılacak.

Yeni askerlik sisteminde ilgili madde ile, "Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur."
Yeni askerlik sistemi için hazırlanan kanun teklifine yer alan tartışmaya CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de katıldı. Çelebi, ilgili madde için ‘keyfiyet maddesi’ olduğunu söyledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2565822/yeni-askerlik-sisteminde-cok-tartisilacak-cumhurbaskani-maddesi