Selimiye Camii’ne ziyaretçi akını

 Müftü Emrullah Üzüm: “Ramazan ayında Selimiye’de olmak çok farklı bir güzellik. Aslında tevhidin sembolü, geçen yıl kadir gecesi’nde camimiz dolup taşmış ve 30 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl daha fazla yoğunluk bekliyoruz” dedi.

Edirne’de Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” diye nitelendirdiği Selimiye Camii Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Selimiye Camii’nin her mevsim ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiğini belirterek, bu ziyaretçi sayısının özellikle ramazan ayında iki katına ulaştığını söyledi. Her yıl sadece Ramazan ayında Selimiye Camii’ni yaklaşık 500 bin kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Üzüm, “Edirne’de Ramazan çok yoğun ve heyecanlı duygularla yaşanıyor. Selimiye Camii ramazan ayında Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi akınına uğruyor.” dedi.

Yılda 2 milyondan fazla ziyaretçi

Üzüm, geçen yıl Selimiye’yi 2 milyondan fazla kişinin ziyaret etiğini bildirdi. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Camisi’ni ziyaret eden turist sayısının her geçen gün arttığını anlatan Üzüm, şöyle devam etti: “Selimiye bir buluşma noktasıdır. Özellikle Ramazan ayında başta Balkanlar ve Türkiye’nin farklı illerinden binlerce ziyaretçi Selimiye’ye geliyor. Burada büyük bir manevi heyecan ve lezzet yaşıyorlar. Ramazan ayında Selimiye’de olmak çok farklı bir güzellik. Aslında tevhidin sembolü, aynı zamanda İnsanlık için de önemli bir buluşma noktası. Ramazan ayına özel olarak iç turizm anlamında yoğun bir ilgi var. Özellikle burada bir cuma namazı kılmak ve Kadir Gecesi’ni yaşamak isteyenler Edirne’ye akın ediyor. Geçen yıl Kadir Gecesi’nde camimiz dolup taşmış ve 30 bine ziyaretçi gelmişti. Bu yıl daha fazla  yoğunluk bekliyoruz.”  Üzüm, Edirne’nin simgesi Selimiye Camisi’nin sanat değeri çok yüksek bir yapı olduğuna değinerek, cami ve külliyesinin UNESCO’nun Kültür Mirası Listesine alınmasının ardından ziyaretçi sayısında büyük artış olduğunu kaydetti.

Caminin inşası

OSMANLI hükümdarı II. Selim’in Kıbrıs’ı fethinin anısına eski payitaht Edirne’de, kente hakim bir bölgede heybetli cami yapılması emrini vermesinin ardından 80 yaşındaki Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” diyeceği cami için uygun alan aranmaya başlar. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de Kavak Meydanı olarak adlandırdığı kente hakim tepede Mimar Sinan tarafından hazırlanan proje ile 1569’da caminin temeli atılır ve 6 yıl süren yapım aşaması sonrası 1575’te cami ibadete açılır.

 

 

 

 

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2565784/selimiye-camiine-ziyaretci-akini