Cansuyu Sierra Leone’ye elini uzattı

CANSUYU Derneği, iç savaş ve salgınlar sonrası yaralarını bir türlü saramayan Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’ye yardım elini uzattı. Binlerce muhtaca temel gıda malzemelerinden hazırlanan Ramazan kumanyası dağıtan Cansuyu ekipleri, beş köyde açtıkları su kuyuları ile Sierra Leonelilerin temiz içme suyuna kavuşmalarına da vesile oldu.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Afrika’da ‘Ramazan 2019’ kampanyası kapsamında bulundukları Afrika’nın batı bölgelerinden Sierra Leone’de binlerce muhtaçlara el uzatarak onlara ‘cansuyu’ oldu.

YÜREKLERİ SERİNLETİYORLAR

Senegal ve Gambiya sonrası Sierra Leone’ye gelen Cansuyu ekipleri, ilk olarak temiz içme suyuna ulaşamayan köylerin olduğu Kono bölgesine giderek burada hayırseverlerin bağışları ile beş köyde yapılan su kuyularının açılışını o köylerde yaşayanlar ile birlikte dualar eşliğinde gerçekleştirdi. Açılan kuyular ile Cansuyu, küresel güçlerin çıkarları nedeniyle bir damla temiz içme suyuna hasret kalan Afrikalıların adeta yüreklerini serinletiyor.

BİNLERCE MUHTACA RAMAZAN KUMANYALARI DAĞITILDI

Cansuyu ekiplerinin Sierra Leone’deki programları su kuyularının açılışı sonrası gıda dağıtımları ve iftar sofralarının kurulması ile devam etti. Freetown ve Kono ve bölgelerinde ayrı ayrı yapılan gıda dağıtımlarında, binlerce muhtaca temel gıda maddelerinden oluşan Ramazan kumanyaları dağıtıldı. Ramazan kumanyalarının dağıtımının ardından ekipler, Freetown ve Kono bölgelerinde binlerce Sierra Leone’nin iftarlarını açabileceği sofraları kurdu.

ENDONEZYA’DA SAHURA KALDIRMA GELENEĞİ ÇOCUKLARA EMANET

Endonezya’nın kırsal bölgelerinde çocuklar, ramazanda insanları sahura kaldırıyor. Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkede, nesilden nesile geçen ve genellikle çocukların yaptığı ramazan ayının “sahura kaldırma” geleneği devam ediyor. Sopalarla, ellerindeki davul, teneke ve kova gibi çeşitli aletlere ritim eşliğinde vuran çocuklar, dolaştıkları sokaklarda yüksek sesle “sahur vakti’’ diye bağırarak insanları kaldırıyor. İnsanları sahura kaldırmak için toplu halde sokakları dolaşan çocuklar, sahur vakti boyunca aynı zamanda mahallelerinin güvenliğini de sağlıyor.

ECDAT YADİGARI İSHAK PAŞA SARAYI IŞIL IŞIL

Osmanlı mimarisinin Anadolu’daki en seçkin örneklerinden ecdat yadigarı İshak Paşa Sarayı, yeni ve güçlü aydınlatma sistemi ile ziyaretçilerini cezbediyor. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde “Medeniyetler Geçidi’” olarak nitelendirilen bölgede Osmanlı’nın Lale Devri’nde inşa edilen ve Topkapı’dan sonra ülkedeki en büyük saray olan İshak Paşa Sarayı’nın iç kısmı yeni nesil led aydınlatma sistemiyle ışıklandırıldı. İlçenin 7 kilometre güneydoğusunda bin 900 rakımlı tepede yer alan ve her yıl binlerce yerli, yabancı turistin ziyaret ettiği saray, tarihe ışık tutan yeni yüzüyle dikkati çekiyor. Işıl ışıl görünüme kavuşan, avlu kısımlarının yanı sıra özellikle iç kısımları tamamen yeni led aydınlatma sistemiyle süslenen 116 odalı tarihi saray, mevsim şartlarının elverişli olduğu zamanlarda talep olması halinde geç saatlere kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2554757/cansuyu-sierra-leoneye-elini-uzatti