Türkiye’nin 100’ü

İbrahim Veli
İbrahim Veli

19 Mayıs’ta gençlerimizle 100 yüze geldik. Samsun’da yapılan 100. yıl kutlamaları, bağımsızlığın formülünün dönüştüğünü de gösterdi. Bu programda TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile 5’ncisi düzenlenen “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi”nin açıklanması, dönüşümün kodlarını ortaya çıkardı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketin, satışlarını 2 yılda %5.324 oranında artırarak Aydın’dan çıkması, Anadolu’nun yenilenme ruhunu gözler önüne serdi. Dünyanın en kârlı 20 şirketi arasındakilerin çoğunun bilişim, teknoloji ve yüksek teknoloji üreten, yeni girişimcilik fikirleri olan firmalar olması ise, kafa yorulması gereken bir konu olarak gençleri beklemektedir.

“Yeni teknolojilerin, küresel ekonominin oyun kurucuları pozisyonuna geldiği” bir dönemde gençlerimizin yeni başarı hikâyeleri yazması için, açıklanan rakamları tersten okumalıyız! En hızlı büyüyen 100 şirketin yaş ortalamasının 11,5 ve CEO’larının yaş ortalamasının 45,9 olması girişimciliğin gençlik aşısı taşıdığını göstermektedir. Şirket yöneticilerinden doktora yapmış olanın 3, yüksek lisans yapmış olanın 18 kişi olması, girişimciliğin eğitimden çok azimden beslendiğinin altını çizmektedir. Türkiye 100 listesinde 25 farklı şehirden şirketin yer alması, bu toprakların her karesinde yeni sayfa açma iradesinin var olduğunu vurgulamaktadır.

100 şirketin son iki yılda cirosunu ortalama %605 oranında artırması, ülkenin büyüme oranının girişimcileri bağlamadığına işaret etmektedir. “100 şirketin nominal gelirlerindeki artış oranının, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 18 katı” olması, adanmışlığın, reel-politik getiriden farkını ortaya çıkarmaktadır. En önemlisi ise, hiçbir destek almadan bu başarıya imza atan firma sayısıdır: “Kalkınma ajanslarından 7, KOSGEB’den 56 ve TÜBİTAK’tan 27 firmaya maddi destek verilmiş” olması, girişimciyi kendi yağıyla kavrulmanın heyecanına davet etmektedir.

Biliyoruz ki; girişimcilik heves işidir. Bu hevesi taşıyan “umutlu gençler”, Türkiye’nin yeni 100’ü olacaktır. Ülkemizde fırsatlar azalsa da, girişimcilerimizin dünyadaki fırsatları kovalaması kaçınılmazdır. Bunun için yatırımcıya ve müşteriye daha kolay ulaşmalarını sağlayacak her adım hızlandırılmalıdır. Her çağda olduğu gibi bu çağda da zenginleşmenin ve kalkınmanın anahtarı; sermayesi kafasında olanlarla, sermayesi kasasında olanları buluşturmak olacaktır.

- Milli Gazete, İbrahim Veli tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/2554688/ibrahim-veli/turkiyenin-100u