Yeni eğitim yılı takvimi: Yaz tatili kısalıyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim takvimini değiştiriyor. Yeni eğitim yılı takvimi bugün açıklanacakken okul tatileri ise yeniden düzenleniyor. Açıklanacak olan yeni eğitim takvimine göre ara tatil sayısının artırılması gündemde olurken yaz tatilinin süresi de kısalacak.

Mevcut eğitim öğretim yılında 90'ar günlük 2 dönemden oluşuyor. 2 dönemin arasında ise 15 günlük sömestr tatili yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu takvime iki yeni kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Eklenecek olan tatillerin 40-45 günde bir olacağı ve bu tatillerin bir haftalık Kasım ve Nisan aylarına denk gelmesi üzerinde duruluyor.

180 iş günü olan eğitim süresinin yeni çalışma sisteminde de korunması beklenirken bu durumda ise yaz tatili süresi kısalıyor. Eklenecek olan iki yeni tatil ile yaz tatili süresinin de en az iki hafta kısalması gündemde yer alıyor.

Bölgere göre ayrı eğitim takvimi modeli de sözkonusu olabilir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil sürelerinin bölgesel ihtiyaçlara göre düzenlenebileceğini de söylemişti. Selçuk, "Sadece bir tane yarı yıl olması gerekmiyor bölgenin ihtiyaçlarına göre üç sömestrlik bir okul da olabilir" demişti.

- Milli Gazete, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2505202/yeni-egitim-yili-takvimi-yaz-tatili-kisaliyor-mu