Ramazan Müslümanların kucaklaşması için fırsattır

 Ümmetin kanayan yaraları Suriye, Sudan, Yemen, Filistin, Gazze, Bangladeş, Irak, Doğu Türkistan ve Arakan’da yardım faaliyetlerine devam eden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım ile Ramazan ayını konuştuk.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım ile rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı konuştuk. Ramazan ayının Müslümanların kucaklaşması için fırsat olduğunu söyleyen Yıldırım, “Müslümanlar kardeştir. Dünyanın neresinde olursa olsun birbirlerinin acılarını, sevinçlerini paylaşmalıdır” dedi.

Merhaba Bülent Bey, yaptığınız işleri görüyor ve biliyoruz ama öncelikle kendinizden ve İHH’dan bahsedebilir misiniz?

Merhaba, öncelikle kendimden bahsedeyim. 1967 yılında binlerce şehidimizin bulunduğu Sarıkamış-Allahekber Dağları’nın batı eteklerinde yer alan Erzurum’un Şenkaya ilçesinde doğdum. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni okurken Milli Görüş’ün merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca ile tanıştım. Erbakan Hocamızla birlikte hayatım tamamıyla değişti. Milli Gençlik Vakfı bütün üniversiteler sorumluluğu ve daha sonra İstanbul Milli Gençlik Vakfı Başkanlığı vazifelerinde bulundum. 1992’de üç arkadaşımla Bosna’ya gittik. Orada bir yardım derneği kurma fikri ortaya çıktı. O zamanlar Kızılay hariç diğer yardım kuruluşlarının uluslararası çalışması yasaktı. Biz de Almanya’da kurulmuş olan İHH’nın Türkiye temsilciliğini yapmaya başladık. Böyle bir kuruluşun Türkiye merkezli olması gerektiğine inanıyorduk. 1995 yılında Türkiye’de İHH Vakfı’nı kurduk. Kuruluşumuzdan itibaren binlerce ihtiyaç sahibine el uzattık. Dünyanın 5 kıtasında 135 ülkede aktif olarak yardım faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyoruz.

Peki, İHH’yı kurmanızdaki hedefiniz neydi?

Vakfımızı kurarken 4 ana hedefimiz vardı. Bunların ilki; “Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak.” İkincisi; “İnsanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmak.” Üçüncüsü; “Değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak” ve son olarak “İyiliği her zaman her yerde yaşatmak.”

“FİLİSTİNLİLERİN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan ayında da Siyonist İsrail’in Filistinlilere saldırdığına ne yazık ki şahit olmaktayız. İHH Genel Başkanı olarak bu konuda neler söylemek istersiniz? Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı bağrında taşıyan Filistin’deki çalışmalarınız nelerdir?

Siyonist İsrail, Filistin’deki amaçlarından asla vazgeçmiyor. Bölgede çoluk çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Filistinlileri evlerinden ediyorlar ve yavaş yavaş bölgeyi işgal etme planları devam ediyor. Biz Müslümanlar olarak ve vicdan sahibi insanlar olarak Filistinlilerin yanında durmaya, onların yaptıkları katliamları dünyaya duyurmaya devam edeceğiz. Filistin’le bağımızı hiçbir zaman kesmeyeceğiz. Türkiye haricinde sadece Gazze’de ofisimiz var. Aşevi ve kültür merkezi kurduk. Filistinli binlerce yetime destek oluyoruz. İhtiyacı olanlara düzenli olarak yemek çıkartıyoruz. Bölgede eğitime, okullara, hastalara, yaralanan insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bu günlerde Mavi Marmara davası Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye hazırlanıyor. Bugün imkân olsa ikinci Mavi Marmara gemisini bir kez daha yola çıkarır mısınız?

İsrail’in Mavi Marmara ve Gazze Özgürlük Filosu’na 31 Mayıs 2010 tarihinde yapmış olduğu ölümcül ve vahşi saldırı sonrasında 10 kardeşimizi şehit verdik. Çok sayıda yaralımız var. Her dinden ve kesimden 37 farklı ülkeden mağdurların tüm hukuk mecralarında adalet arayışı devam ediyor. 1 Mayıs tarihinde mağdurlar mahkemede yaşadıklarını anlattı. İlerleyen günlerde karar çıkması bekleniyor. Bizler elimizden geldiği kadarıyla tüm alanlarda adalet arayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz inşallah.

“RAMAZAN BİRLİKTE GÜZEL”

İHH, her dönem dünya genelinde ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor. Ramazan ayında İHH olarak neler yapıyorsunuz? Bize çalışmalarınızı anlatabilir misiniz?

Rahmet, bereket ve kardeşlik ayı olan Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin İHH olarak yanındayız. “Ramazan Birlikte Güzel” sloganı ile çalışmalarımıza başladık. Bu sene 3 milyondan fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye dahil 120 ülke ve bölgede 250 bin aileye kumanya dağıtımı yapacağız. Özellikle Müslümanların zulüm altında yaşamak zorunda kaldığı Suriye, Sudan, Yemen, Filistin, Gazze, Bangladeş, Irak, Doğu Türkistan ve Arakan gibi öncelikli kriz bölgelerine ağırlık veriyoruz. Türkiye’de ve dünyada anne şefkatinden ve baba merhametinden uzak kalan yetim çocuklarımıza ve yardıma muhtaç ailelere destek olacağız. Yetimlerimizin doğru eğitimi alabilmeleri için eğitim yardımları yapıyoruz. Aynı zamanda Ramazan Bayramı’nı neşe içinde karşılayabilmeleri için bayramlık giysiler hediye edecek, aynı zamanda nakdi yardımlarda bulunacağız. Müslüman ülkelerde her hicri yılın Ramazan ayının 15. günü kutlanan Dünya Yetimler Günü’nde Türkiye dahil 15 ülkeden 50 yetim çocuğumuzu İstanbul’da bir araya getireceğiz. Mübarek Ramazan ayında Türkiye’de ihtiyaç sahibi 77 bin 500 aileye kumanyalar dağıtıyoruz. Binlerce insanı iftar sofralarının bereketinde bir araya getirerek kardeşlik duygularının pekişmesinde katkı sağlıyor, 150 bin kişiye fitre ve zekât dağıtımı yapıyoruz.

“MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR”

Ramazan ayı, oruç ve Kur’an, ibadet ve taat ayı olduğu gibi; aynı zamanda sabır, cihat, fetih ve zafer ayıdır. Ramazan ayı size neyi ifade etmektedir? İslam derdi olan, ümmet derdi olan, Kudüs, Arakan, Doğu Türkistan ve Bosna derdi olan sizce Ramazan ayını nasıl geçirmeli?

Ramazan’ın bütün gecelerini fırsat bilip bu geceleri en iyi şekilde geçirmeye çalışmalıyız.  Ramazan’da daha fazla Kur’an okuyan, daha fazla sadaka veren, daha fazla akrabalarını ziyaret eden daha fazla sevap kazanır. Fakat bir Müslüman Ramazan’ını kurtarmak istiyorsa gıybet yapmamalı, kul hakkı yememeli, günahlardan kaçınmalı, çevresinde ihtiyaç sahiplerini, yetimleri ve öksüzleri gözetmelidir. Son dönemde Müslüman coğrafyamızda kan ve gözyaşı eksik olmuyor. Ne yazık ki ümmet coğrafyalarımızda büyük problemler yaşıyoruz. Bizler onların acılarını hafifletmek için çalışmazsak Allah’a bunun hesabını veremeyiz. Müslümanlar kardeştir. Dünyanın neresinde olursa olsun birbirlerinin acılarını, sevinçlerini paylaşmalıdır. İrtibatlarını hiç kesmemelidir. Bu ay ve bayramlar bizlerin kucaklaşması için büyük bir fırsattır. İnsanlarımız bu Ramazan’da da çevresindeki insanlara, dünyadaki Müslümanlara yardımlarını ulaştırsınlar. İnşallah hep birlikte çalışarak birbirimize destek vererek daha güzel günler görürüz. Dünyada adaletin hâkim olduğu, iyi insanların sayısının kötü insanlardan daha çok olduğu daha cesur olduğu bir dünyada hep birlikte yaşarız inşallah.

ZULME KARŞI BİRLİK OLMALIYIZ

Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman coğrafyaları zulüm altında Ramazan ayını idrak ediyor. Özellikle Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında yaşayan Müslüman kardeşlerimiz var. Mübarek Ramazan ayında onlara yardım eli uzatabiliyor musunuz?

Dünya üzerinde Müslümanların sıkıntıları bitmiyor. Bu dünya düzeni olduğu müddetçe büyük güçler, sömürü düzeninde bu coğrafyaları rahat bırakmayacaklardır. Kendi çıkarları doğrultusunda bu coğrafyalarımızdan gözyaşını eksik etmeyecekler. Bizler elimizden geldiği kadarıyla birlik olmalıyız. Bu oynanan oyunların farkına varmalıyız. Çin, bölgede bulunan toplama kamplarında insanları tutuyor. Çin’in bu kampları bir an önce kapatması gerekiyor. İnsanların mahremiyetleriyle oynanıyor. Mübarek Ramazan ayında Müslümanlara çeşitli zulümler yapılıyor. Bir an önce bunlar sonlandırılmalıdır.

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2505087/ramazan-muslumanlarin-kucaklasmasi-icin-firsattir