Sadrettin Karaduman: Ramazan infak ayıdır empati ayıdır

Öncelikle mü’minler olarak Cenab-ı Allah’a şükredeceğiz. Ramazan’ın infak ayı olduğunu, yardımlaşma ve dayanışma ayı olduğunu, empati ayı olduğunu da unutmayacağız. Ramazan ayında bağışlarımızı bu aya denk getirecek şekilde, sevabını Allah’tan umarak yapacağız.

RÖPORTAJ NEDİM ODABAŞ

Başkanım, Ramazan ayı infakın en yoğun olduğu ay. Hz. Peygamber’in (sav) cömertlikte rüzgar gibi olduğu ay. Hz. Osman’ın deyimiyle ise “ZekÂt” ayı. Bu ayın mü’minleri sosyo ekonomik olarak inşa eden yönü hakkında neler söylersiniz?

Gerçekten öyledir. Ramazan ayı Resulullah (sav) Efendimiz’in cömertlikte rüzgar gibi olduğu aydır. Ramazan ayı gelince de Hz. Osman (ra) “Zekât ayı geldi” demiş, eshabı kiram da onu desteklemiştir. Ramazan gelir gelmez kendisini göstermeye başladı. Ekonomik kriz olmasına rağmen insanlar Ramazan ayında infaklarını yapmaya başladılar. Geçen seneyle mukayese ettiğimiz zaman artıda olduğumuzu söyleyebiliriz. Ramazan “Zekatın yoğun” olduğu bir ay. İnsanlar hem sevap alma açısından daha çok Ramazan’ı tercih ediyorlar hem de dayanışma, kaynaşma ve empati açısından bu ayı tercih ediyorlar.

Cansuyu’nun Ramazan’a yönelik projelerinden bahseder misiniz?

Cansuyu’nun Ramazan ayında Müslümanların ihtiyaçlarını gidermede projeleri var. Kumanya projeleri var. Bundan başka Kurban Bayramı’nda da projelerimiz var. Şu anda başladı bile.

KUMANYA YARDIMLARIMIZ VAR

Kumanyalardan bahseder misiniz başkanım?

Kumanya yaptığımız infaklarda n bir tanesidir. Yapıyoruz, Afrika ve Asya başta olmak üzere bir çok ülkeye gönderiyoruz. İhtiyaç  olan yerlere gönderiyoruz.

Hangi ülkelere başkanım?

Afrika ülkelerinden Sierra Leone başta olmak üzere, 10 tane Afrika ülkresi. Asya’da ise Arakan’daki problemlerden dolayı,  onların kamplarının olduğu  yerlere Bengaldeş üzerinden yardım yapabiliyoruz.

Sıkıntılı bölgelerde Cansuyu’nun kumanya yardımları oluyor mu?

Tabii ki, sıkıntılı bölgelere bir şekilde ulaşabiliyoruz. Türkiye’den kumanya götürmek problemli olduğu için, Türkiye’den nakit götürüyoruz.  Oraların yerel kaynaklarından temin etmek suretiyle kumanyalarımızı oluşturup ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Oraların kendi ürünlerini dağıtmak daha kolay oluyor.

CANSUYU İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRIYOR

Cansuyu’nun misyonu ve vizyonunu bizim için biraz daha açar mısınız?

Cansuyu’nun misyonu ihtiyacı olan herkese ulaşmak, yardım elini uzatmak, ihtiyaç sahipleriyle veren eli buluşturmak. Vizyonumuz ise Cansuyu bir Milko kuruluşudur malum, temsil ettiğimiz bir davamız var, inancımız var, görüşümüz var. Tarihimizden beri gelen bir misyondur bu.

RAMAZAN’DAN HEMEN SONRA KURBAN’I GÜNDEME ALACAĞIZ

Ramazan ayı birlikte Kurban bayramı çalışmalarıNız da sürüyor mu?

Ramazan ile Kurban aslında kuruluşumuzda bitişik şekilde gidiyor. Başlanıldı, devam ediyor. Ramazan’dan hemen sonra Kurban’ı gündeme alacağız. Ramazan dolayısıyla gündeme alamadık ama, Ramazan’ın hemen akabinde Kurban’ı gündeme alacağız.

Hangi bölgelerde olacaklar bunlar başkanım?

Genelde Afrika’da ve Arakan’a yönelik olacak. Bengaldeş’te merkez olarak, Afrika’da Sierra Leone başta  olmak üzere Kurban çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Sierra Leone çevresindeki ülkelere de planlamalarımız olacak.

İSTANBUL’DA 3 BÖLGEDEYİZ

Rahmet, bereket ve gufran ayı Ramazan ayı içindeyiz. Dayanışmanın, yardımlaşmanın, empatinin zirveye çıktığı bir ay içindeyiz. Bu ay içinde mü’minler Cansuyu’na nasıl ulaşacaklar? Hangi kanallardan yardımlarını ulaştıracaklar?

Bununla ilgili olarak bir telefon hattımız var, onu güncelliyoruz gazetede, televizyonlarda. Bu kanallardan ulaşmak mümkün. Bir de teşkilat olarak da hızla teşkilatlanıyoruz. İstanbul’da 3 bölge olarak teşkilatlanıyoruz. 1. Bölgede Üsküdar, Sultanbeyli, Ataşehir, 2. Bölgede Esenler, Eminönü, Fatih, 3. bölgede ise Güngören ve Bağcılar olarak teşkilatlarımızı kurmuş durumdayız. Yardımseverlerimiz buralardan  ve bu kanallardan bize yardımlarını ulaştırabilirler.

Havale yoluyla yardımlarını ulaştırma imkanları var yani?

Evet… Havale yoluyla yardımlarını ulaştırabiliyorlar.

SMS yardımlarınız veya SMS hattınız var mı başkanım?

SMS hattımız güncel olarak yok.

Son olarak bir mesajınız var mı başkanım?

Öncelikle mü’minler olarak Cenab-ı Allah’a şükredeceğiz. Ramazan’ın infak ayı olduğunu, yardımlaşma ve dayanışma ayı olduğunu, empati ayı olduğunu da unutmayacağız. Ramazan ayında bağışlarımızı bu aya denk getirecek şekilde, sevabını Allah’tan umarak yapacağız. 

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2503874/sadrettin-karaduman-ramazan-infak-ayidir-empati-ayidir