Bir bilseydiniz!

Şakir Tarım
Şakir Tarım

BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM;

Millî Görüş hareketi baştan beri aziz milletimizin sesi, soluğu oldu. Milletimizin inancını, tarihini, özünü, aslını dava edindi. Bu yüzden uluslararası sömürgeci güçlerin, şer odaklarının şimşeklerini üzerine çekti. Onların Türkiye’deki işbirlikçileri de, sömürgeci güçlerden aldıkları işaretle Millî Görüşçülere karşı saldırıya geçtiler.

Millî Görüşçüler 50 senelik tarihlerinde nice zorluk ve engellerle karşılaştılar. Yollarını kesmek için çoğunlukla onlara benzeyen insanlar kullanıldı. Onlar yaptıklarının bindikleri dalı kesmek olduğunu bilselerdi bunu yapmazlardı!

En büyük çileyi Millî Görüş’ün kurucu lideri rahmetli Erbakan Hocamız çekti. Antalya Serik’te seçim konvoyu taşlandı. 1975 kısmî senato seçimlerinde Isparta’da 500 kişiyle yaptığı mitingde, AP’nin 5 bin kadar fanatiği tarafından, mensuplarıyla birlikte taş yağmuruna tutuldular. O kardeşlerimiz, Erbakan Hoca’nın Türkiye ve dünyanın huzur ve barışı için çalıştığını bilselerdi bunu yapmazlardı.

Erbakan Hoca, sıkıntılı günlerinde bile hep milletimizin geleceğini düşündü. Ülke fertlerinin hepsini “kardeş” bildi. Taif’te taşlanan Efendimizin (s.a.v.) yolunu izledi: “Yarabbi, onlar bilmiyorlar. Bilselerdi bunu yapmazlardı.” Erbakan Hoca da, “28 Şubatçıların cezalandırılmasını ister misiniz?” sorusuna, “Hayır, onların eğitilip Millî Görüş’ü tanımalarını isterim” demişti. Millî Görüş’e diş bileyenler bunları bilselerdi, bunu yapmazlardı.  

Erbakan Hoca zorluklardan yılmadı; davasından vazgeçmedi: “Biz karada gemiler yapmaya devam edeceğiz. Bileceğiz ki, Allah denizi ayağımıza getirecektir.” Erbakan’ı engellemeye çalışanlar, bu evrensel çağrıyı bilselerdi bunu yapmazlardı.

İKNA YOLUYLA CİHAT

1996 Temmuz’unda Afganistan eski Devlet Başkanı Prof. Dr. Burhaneddin Rabbanî Millî Görüş çalışmalarını yakından görmek ve incelemek için Türkiye’ye geldi. Bir aydan fazla kaldı. Ege Bölgesi’ndeki Refah Partisi il kongreleri ve Erbakan Hoca’nın eğitim çalışmalarına katıldı. Dönüşte havaalanına giderken şu değerlendirmeyi yaptı: “Erbakan Hoca’nın ikna yoluyla yapmaya çalıştığı siyasî cihat, bizim Afganistan’da Ruslara karşı verdiğimiz silahlı cihattan daha zor.”

Millî Görüş hareketi 50 yılını tamamladı. Onun hangi şartlarda bugünlere geldiğini fedakâr ve cefakâr çalışanlarına sorun. Tırnaklarıyla çabaladılar; iğneyle kuyu kazarcasına geldiler bu günlere!

Saadet Partisi’nin ilk yılları… Ankara teşkilâtından Kadın Kolları ilçe çalışmaları yapıyorlar. Uzak bir ilçenin teşkilâtıyla anlaşıp toplanma saatini belirliyorlar. Ankara’dan gidenler birkaç saat gecikince ilçedeki hanımlar, “Uzun süredir bekliyoruz. Niçin geciktiniz?” türünden sitem ediyorlar. Sorumlu bacımız açıklamak zorunda kalıyor:

“Sabah kalktığımda beyimin cebinde bana verecek yol parası yoktu. Elimde bulunan bazı eşyaları oğlumla pazara gönderip sattırdım. Gecikmemiz bu yüzden, bizi bağışlayın!”

Onları bekleyen nice çaresiz kalmış, bunalmış insanlar vardı. O bacılarımız sorumluluklarının gereği olarak gönlü kırıkların yaralarına merhem olmak, onların acılarını dindirmek için seferber olmuşlardı. Toplumun “muhabbet fedaileri” durumundaki Millî Görüşçüleri küçümseyenler, nice yakıştırmalarda bulunanlar, gerçekte kimleri taşladıklarını, kimlerin gönüllerini yaraladıklarını bilselerdi bunu yapmazlardı.

YOLLARI GÖZLENENLER

Devamlı halkın arasında olan Saadet Partililer, seçim dönemlerinde ilginç sahnelere şahit oluyorlar. Ankara’nın merkezî semtlerinden birinde gözü yaşlı hanımlar seçim sebebiyle gelen Saadet Partisi kadrolarına yalvarıyorlar:

“Mahallemizde sokaklar, binalar uyuşturucu işgali altında. Bizim derdimizi siz anlarsınız. Ne olur, daha çok çalışın, siz kazanın. Evlâtlarımızı uyuşturucu belâsından kurtarın!”

İktidarın nimetlerinden nemalanmaya alışmış; aklı fikri bunları kaybetmemekte olan bencil, duygu ve vicdan yoksunları mağdur, gönlü kırık, çaresiz insanları göremiyorlar. Saadet Partisi’ne yan bakan kardeşlerim Türkiye’de ve dünyada onların yollarını gözleyen milyonların bulunduğunu bilselerdi bunu yapmazlardı.

Yine başkentteki yaşlı bir teyze, Saadet Partili bir taksiciye gecenin geç saatinde kendilerini kızıyla Ulus’a götürmesini istiyor. Taksici, o saatlerde eğlence yerlerinin bulunduğu o bölgeye girmek istemiyor, ama yaşlılığına hürmeten aracına alıyor. Teyze gitmek istediği noktaya varınca, “Evlâdım, 5 dakika bekle. Geldiğimiz yere döneceğiz” deyince, “Teyze, benim bu saate burada beklemem riskli” diyerek beklemek istemiyor.

Kızının geri dönüşü olmayan şekilde mafyanın kucağına düştüğü anlaşılan acılı teyze bitkin halde diyor ki:

“Evlâdım, ben buraya keyfimden mi geldim sanıyorsun? Şu kızımın zehrini kendi elimle almaktan başka çarem kalmadı. Artık direnemiyorum. Sizin, ‘Asfalt yenmez, beton binalar saadet getirmez’ deyişinizi şimdi daha iyi anlıyorum. Ne olur, çok çalışın, kızımın kurtulması için ümidim sizde!”

Saadet’i devre dışı bırakmak isteyenler, onlara ümit bağlamış milyonların bulunduğunu bilselerdi, böyle yapmazlardı.

- Milli Gazete, Şakir Tarım tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/2499638/sakir-tarim/bir-bilseydiniz