İlk teravih bu akşam; Teravih namazı nasıl kılınır?

Ramazan ayının ilk teravihi namazı bugün kılınacak. Teravih namazının camide cemaatle kılınması ise sünnet. Teravih namazı, yatsı namazından sonra kılınır peki nasıl kılınır? İşte detaylar...

Teravih namazı yirmi rekâttır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde tek başına veya cemaatle de kılınabilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; "Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari, İman,27)

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Teravih namazı, yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı Ramazan ayından teravih namazından sonra kılınır. Teravihten önce Vitir namazının kılınmasında sakınca yoktur.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Sadece Ramazan ayında kılınan teravih namazı her iki rekâtın sonunda selam verilerek kılınır. Dört rekâtta bir selam verilerek de kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonra kaza edilemez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2490750/ilk-teravih-bu-aksam-teravih-namazi-nasil-kilinir