E. H. Ayverdi’nin Hat Sergisi kapılarını açtı

Hayatını hat sanatının nadir örneklerini bir araya getirmeye adamış ünlü mimar ve sanat tarihçisi Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Osmanlı dönemi hat sanatının eşsiz örneklerinden oluşan koleksiyonu sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

 “Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” isimli sergide birbirinden değerli hat levhaları, Kur’ân-ı Kerim, murakkaa, Delâilü’l-Hayrât, karalama, meşk, yazı kalıpları ve takımlarından oluşan koleksiyon bir araya getirildi. Yıldız Holding’in katkılarıyla 76 yazma eser, 16 hattat âlet ve malzemesinden oluşan toplam 92 parçadan oluşan sergi, 27 Haziran’a kadar Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda sergilenecek.

“ÇOK DEĞERLİ BİR AYDINDI”

Serginin açılış töreninde söz alan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “Hayatını Türk hat sanatının eşsiz örneklerini korumaya vakfetmiş olan Üstad Ekrem Hakkı Ayverdi, gelecek nesilleri hat sanatıyla buluşturmayı amaç edinmiş, kendisini yetiştirmiş çok değerli bir aydındı. Ayverdi Hocamızın bu değerli eserleri bir araya getirme uğruna, koca bir ömrü vakfettiği düşünüldüğünde, bugün karşımızda duran muazzam zenginliğin değeri bir kat daha ortaya çıkıyor. Gelecek nesillerin gözünde geleneksel sanat eserlerini görünür kılmaya ve bu eserleri yediden yetmişe bütün halkımızla buluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“MADDİ KAZANÇ FİKRİNDEN UZAK DURDU”

Prof. Uğur Derman, serginin açılışında yaptığı konuşmasında, “Ekrem Bey, meslek hayâtının ilk devresinde karşımıza dürüst bir müteahhit olarak çıkıyor. Mimari kıymeti haiz camilerin ve Topkapı Sarayı’nın tamiratında gösterdiği büyük gayretle hem bu eserleri kurtardığını hem de istikbâlde yönünü tayin edecek tarih şuûruna erdiğini söyleyebiliriz. Maddi kazancını geri plana atarak, icabında cebinden ekleyerek tamamladığı bu restorasyon çalışmaları, Ayverdi’nin son 35 yıllık araştırma ve eser verme devresinin mihrak noktası olmuştur” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2490305/e-h-ayverdinin-hat-sergisi-kapilarini-acti