Asgari ücretli fitreye muhtaç!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yoksullar için verilen fitre bedelinin 23 TL  olarak belirlenmesi bile 2020 TL ile geçinmek zorunda kalan bir asgari ücretlinin halini gözler önüne serdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl asgari şartlara göre belirlediği fitre fiyatlarına göre bu yıl dört kişilik bir ailenin aylık harcaması 2760 TL olarak hesaplanıyor. 2019 yılı için belirlenen 23 TL’lik fitre bedeli, 2020 TL ile geçimini sağlamaya çalışan asgari ücretlinin halini bir kez daha göstermiş oldu. Diyanet’in yaptığı hesaplamalara göre, asgari ücret asgari şartların altında kaldı.

“BİR ÇELİŞKİ VAR”

Ekonomi uzmanı Şevket Tezel, 23 TL’lik filtre bedeli ile asgari ücret arasında bir çelişki olduğunu belirterek, “2016 ve 2019 yılları arasındaki asgari ücret zamlarının hepsinde bir çelişki var. Zira örneğin Ramazan’ı sadece fitre ile geçirecek olan dört kişilik düşük gelirli bir ailenin 30 gününü düşünürsek ayda sadece yemek için ödeyeceği tutar net 2760 TL olacaktır. Oysa bir işçinin çalıştırılabileceği en düşük ücret olan asgari ücret de özünde bireyin yemek, barınma, ısınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılama iddiasındadır. Ne yazık ki Türkiye şartlarında durum öyle değil” ifadelerini kullandı.

“DİYANET İNSAFLI DÜŞÜNMÜŞ”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan ise asgari ücret rakamlarını işaret ederek, “Asgari ücret net olarak şu an 1880 TL. Buna dört kişilik bir aileye bakan ve eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin aldığı AGİ’yi de kattığımız zaman asgari ücret net 2116 TL oluyor. 4 kişilik bir aile hesaplandığında kişi başı kazanç yaklaşık 17,5 TL oluyor. Belirlenen 23 TL’lik fitreye baktığımız zaman Diyanet İşleri Başkanlığı, asgari şartları düşünüp daha insaflı düşünmüş. Diyanet’in hesapladığı fitre oranına göre 4 kişilik bir ailenin günlük asgari yeme içme masrafı 92 TL oluyor. Fakat 4 kişilik eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin günlük kazancı da 70 TL. Bu da asgari ücret konusunda yapılan yanlışı gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2486264/asgari-ucretli-fitreye-muhtac