Ramazan ayı hangi gün başlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Hümeyra Nur İşlek, hicri takvime göre bu yıl ramazan ayının başladığını bildiren hilalin ilk kez Avustralya kıtasının ortasından itibaren görülmeye başlayacağını söyledi.

Ramazan ayında imsak tartışmalarına ilişkin konuşan İşlek, fıkıh bilginlerinin çoğunluğuna göre kameri ayın, güneşin batmasının ardından ayın dünyanın herhangi bir yerinden ilk defa hilal şeklinde görünmesiyle tespit edildiğini, kameri aylar ve dini günlerin başlangıcını hilalin görünmesine göre belirlediklerini anlattı. İşlek, Ramazan ayının 6 Mayıs Pazartesi itibarıyla başlayacağını belirterek kameri ayların başlangıcıyla ilgili 1978’de İstanbul Rü’yeti Hilal Konferansı ve 2016’da Uluslararası Kameri Aybaşları ve Hicri Takvim Birliği Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda hesaplar ile haritaların belirlendiğini ve bu sonuçların Kandilli Rasathanesi işbirliğiyle kamuoyuna sunulduğunu hatırlattı. İşlek, hicri takvime göre bu yıl Ramazan ayının başladığını bildiren hilalin ilk kez Avustralya kıtasının ortasından ardından dünyanın yarısına yakınından görüleceğini bildirdi.

SAAT 12.18’DE HİLAL GÖZÜKECEK

İşlek, Ramazan’ın bu yılki kameri ay haritasını gösteren ve hesaplamalarda herhangi bir hata olmadığını vurgulayan İşlek, Avustralya’nın ortasından itibaren her yerde akşam güneş battıktan sonra hava durumunun müsait olması halinde hilalin görülebileceğini aktardı. İşlek, Ramazan hilalinin bu yıl 5 Mayıs akşamı görüleceğini bildirerek “İlk önce içtima tarihini daha sonra da rüyet yani hilalin ilk görüş zamanını vermekteyiz. 5 Mayıs’ta Greenwich saatine göre saat 12.18’de hilal gözükecek. Astronomik hesapları Greenwich’e göre yaptığımız için Greenwich saatini söylüyoruz. Ertesi gün de Ramazan ayının birinci günü olacak. Avustralya’nın ortasından itibaren Türkiye ile Hindistan’ın bir bölümü, Endonezya, Sri Lanka, Suudi Arabistan ve Afrika kıtasındaki ülkelerden itibaren görülmeye başlayacak. Dünyanın yarısına yakını görebilecek” bilgisini verdi.

- Milli Gazete, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2486262/ramazan-ayi-hangi-gun-baslayacak