Cihangir İslam: Derhal anayasa değişikliğine gidilmeli

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam, TBMM’de yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. İslam, konuşmasında İzmir Urla’da yaşanan patlama neticesinde şehit olan askere Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına ve bütün Türkiye vatandaşlarına başsağlığı diledi. Şehit cenazesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkan Vekili Levent Gök’e ve CHP heyetine yapılan saldırıyı kınayan İslam, “Olayın organize bir saldırı olduğu hakkında kuvvetli emareler bulunması hasebiyle bu menfur saldırının bir an önce detaylarıyla aydınlatılmasının hem hukuki hem de siyasi açıdan hayati önemi haiz olduğunu hatırlatmak ihtiyacı duyuyorum” dedi.

TBMM’de yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendiren Saadet Partisi Milletvekili İslam, TBMM’de mutabakata varılarak acilen anayasa değişikliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. İslam, diğer önerilerini şöyle sıraladı: “İsraf ve savurganlığa en üst kademeden başlamak üzere son verilmeli. Bütün harcamalar şeffaf ve eşzamanlı denetlenebilir hale getirilmeli. Türkiye’mizi düzlüğe çıkartmak için TBMM’nin bir an önce aralıksız çalışmaya başlaması zorunluluğumuz ve yükümlülüğümüzdür.”

KİRLİ SİYASİ DİLDEN KURTULMAK GEREKLİ

Seçim sürecinde parti genel başkanlarına, belediye başkan adaylarına ve seçmenlere karşı düşmanlaştırıcı ve kutuplaştırıcı bir dil kullanıldığını hatırlatan İslam şöyle devam etti:

“Bu kabul edilemez davranışlar 31 Mart mahalli idareler seçimi kampanya döneminde AK Parti ve MHP genel başkanlarının ve sözcülerinin kullandıkları sorumsuz, hakaretamiz, ayrıştırıcı, bölücü, düşmanlaştırıcı dilin yakın ve tehlikeli sonuçlarıdır. Ülkemizin içerisinde bulunduğu toplumsal, ekonomik ve siyasi durum da göz önüne alındığında yapılacak ilk işin bu kirli siyasi dilden kurtulmak olduğu ayan beyan ortadadır.”

GÖRMEZDEN GELMEK SİYASETE UYGUN BİR DAVRANIŞ DEĞİL

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının bütün siyasi partilerin ve toplumun güç birliği ile mümkün olacağını kaydeden İslam, “Yineleyerek ifade etmek istiyoruz ki, bu sinerjiyi yakalamanın ilk şartı Cumhur İttifakı partilerinin kullandıkları düşmanlaştırıcı dili terk etmeleridir. Ayrıca Türkiye ittifakı, mevcut iktidarın ülkemizi içerisine soktuğu vahim durumun kendi ürettikleri nedenlerini idrak etmesiyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenleri arkaya atarak, görmezden gelerek kendi dışındakileri kendi etrafında toplanmaya davet etmek siyasetin fıtratıyla uyuşan bir davranış değildir” dedi.

DERHAL ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMELİ

TBMM’de mutabakata varılarak acilen anayasa değişikliğine gidilmesi gerektiğini kaydeden İslam, şu tavsiyelerde bulundu:

“Bu bağlamda Cumhurbaşkanı’nın yetkileri yeniden düzenlenmeli. Bakanlar Kurulu ve bakanlar TBMM’den güvenoyu almalı, gensoru uygulamasının önü açılmalı. Memur alımlarındaki sınav sistemi ve tercihe dayalı uygulamalar objektif hale getirilmeli. Bütün harcamalar şeffaf ve eşzamanlı denetlenebilir hale getirilmeli. Örtülü ödenek sistemi yeniden düzenlenmeli. Sosyal yardımlar, ihdas edilecek özerk bir kurumun sorumluluğuna devredilmeli.”

İSRAF VE SAVURGANLIĞA SON VERİLMELİ

“İsraf ve savurganlığa en üst kademeden başlamak üzere son verilmeli. YÖK lağvedilmeli ve rektör atamaları yeniden düzenlenmeli. Seçim takvimi başladığından itibaren iktidar partilerinin marifetiyle TBMM fiilen kapalı, çalışamaz durumdadır. Seçim sonuçlarına itirazların başlamasından bu yana aynı hal devam etmektedir. TBMM’nin çalıştırılmaması kabul edilebilir bir durum değildir. Seçim sonuçlarına itiraz ile TBMM’nin faaliyeti arasında hiçbir bağ yoktur. Türkiye’mizi düzlüğe çıkartmak için TBMM’nin bir an önce aralıksız çalışmaya başlaması zorunluluğumuz ve yükümlülüğümüzdür.”

Millî Gazete

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2483602/cihangir-islam-derhal-anayasa-degisikligine-gidilmeli