Dışarıda devlet siyaseti, içeride keşmekeş!

Ahmet Yavuz
Ahmet Yavuz

Bosna’dan Moro’ya, Ortadoğu’dan Uzak Asya’ya, Amerika’dan Rusya’ya kadar dışarıda Türkiye’nin imajı çok daha güçlü. Çünkü Türkiye dışarıda devlet siyaseti uyguluyor. Peki içerideki siyaseti niye böyle çekişmeli, gergin, dağınık? Seçimlerden “A çıkarsa bekamız baki,” “B çıkarsa beka fani!” havası neden çok yaygın? Güçlü, siyaseti, sistemi oturmuş bir ülke, A partisi de da gelse, B partisi de gelse, C de gelse… Gemisini okyanuslarda yürüten, milletin ve devletin kazandığı ülkedir oysa.

Peki o zaman içerideki bu “Keşmekeş” neden? Türkiye son 30 yıldır içeride, siyasette ve toplumdaki değişim ve dönüşümü henüz oturtamadı da ondan! 1970’lerden itibaren Milli Görüşün dağıttığı dışa bağlı klasik sağ, sol şablonunun yerine yeni bir dizayn hala daha kurulamadı. Sanki 31 Mart’ta çıkacak sonuçlara göre temel kitlesel siyasi akslar yeniden kurgulanacak. Ne dersiniz?

İKİ BUÇUK PARTİYE DOĞRU

Türkiye’de 1950-80 arasında siyasette CHP-DP (devamında Adalet Partisi) çok etkindi. Locaya bağlı sağ ve sol ana siyasi yapıyı dağıtıp, olması gerekeni oluşturmak için Erbakan Hoca derdi ki… “Türkiye’de iki parti var. Refah Partisi ve Diğerleri! Diğerleri! Diğerleri!”

Şimdi şu 2019’daki İttifak siyasetine bakar mısınız? AK Parti ile MHP sanki, “Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek aday” diye diye neredeyse “İki lider, tek parti” gibi olacaklar!  Cumhur böyle de, Millet farklı mı? Giderek benzeşiyorlar!

Bir tarafta Cumhur, Öte tarafta Millet. Hepsine karşı, hatta 40 yıldır hepsini dönüştüren ise Milli Görüş. Ve Saadet Partisi, bütün Türkiye’de tek başına, bir başına… Adeta Römorkor gibi…

GERİLİMDE SON TANGO!

Seçim zamanı farklı gemilerde, seçim sonrası aynı gemilerde olan bir toplum olduk! Oysa kavga, gerilim ve sevinç anlarında insan algısı sonuna kadar açılır. O zamanlarda söyleneni unutmaz. İlla da bir öfke lazımsa, bütün dünyayı terörize eden ırkçı emperyalizm var. Birbirimize düşman olmaya ne hacet!

31 MART GİBİ GİBİ

Büyük soru her tarafta aynı. “31 Mart ne mesaj verecek?” Şairin dediği gibi…Bilmek, anlamak yok çocuğum, anlar gibi olmak var!” En iyisi gibi gibi demek!

***

Sanki Saadet, kitleleri daha bir ikna edecek gibi gibi… Sanki AK Parti, bagajından bir miktar daha yük boşaltacak gibi gibi…

Sanki MHP, beklenenin üzerine çıkacak gibi gibi…  Sanki CHP, iddialı şehirleri dahil epey bir kayıp yaşayacak gibi gibi…

Sanki İYİ Parti, varlığını ve bekasını sürdürecek gibi gibi… Sanki HDP, Doğuda da, Batıda da dengeleri biraz değiştirecek gibi gibi…

 

CUMHURUN ADAYLARI SÖYLEMDEN RAHATSIZ!

Sahadan gelen kulislere göre İktidar yöneticilerinin, muhalefete karşı aşırı söylemlerinden dolayı seçmenin tepkileri, Cumhurun adaylarını bunaltmış. Karşı tarafı alaya alan, hakaret eden söylemler yüzünden sürekli oy kaybettiklerini düşünüyorlarmış bazı adaylar. Kaybederlerse faturayı liderlere! Ama kazanırlarsa, “Biz kazandık!” mı derler bilemiyorum. İnsan fıtratı bu!

İNGİLİZ PRODÜKSİYONU!

Derin mesajlı korkunç katliam sonrası Yeni Zelanda halkı ve liderlerinin tavrı, “Mahcubiyetleri” tüm dünyanın ve Müslümanların “Takdirini” kazandı!

Ama, ancak, fakat, lakin…

Müslüman 52 vatandaşı, camide gaddarca öldürülen ülke Hıristiyan Yeni Zelanda.

Cani, silahına bir haçlı ansiklopedisi sığdırılmış tetikçi sapkın bir faşist Hıristiyan.

Ancak, bütün sempatileri toplayan ülke de Yeni Zelanda! Bu işte bir terslik yok mu sizce?

Hakikaten bu Irkçı emperyalizm ve İngilizler siyasi prodüksiyonda sizce de çok başarılı değil mi!

BABA İLE OĞULUN ARASINA GİREN TELEVİZYON!

İktidardan yana bir aileden genç bir dostum geçen gün şöyle demesin mi? “A Haber’i TV’den silmem lazım. Yoksa Babam bana muhalefet  liderlerini başka kanallarda dinlettirmiyor! Böyle giderse babamla aramız bozulacak!” Sizce de garip değil mi? Medya da toplumsal bütünlük için yayın yapmalı değil mi?

HAVUZ, İSTANBUL MİTİNGİNE NEDEN GÖNÜLSÜZ?

Cumhur İttifakının, İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerini seçimden bir hafta önce yapmasının sebebi; Zelanda’daki teröre karşı “Dışarıya” cevap vermek içinmiş.

Ancak, dün merkez gazetelerin birinci sayfasında miting haber ve fotoğraflarını tam sayfa görmemeleri kafama takıldı! Sahi merkez medyada neler oluyor!

- Milli Gazete, Ahmet Yavuz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1928519/ahmet-yavuz/disarida-devlet-siyaseti-iceride-kesmekes