Patron halktır, belediye halka hizmet için vardır

Reşat Nuri Erol
Reşat Nuri Erol

Yılmaz Bayat Saadet Partisi Üsküdar BB adayı olduğunda ÜÇ YAZI yazdım.

- “Yılmaz Bayat aday… Ekrem Şama yazıyor…” (28.01.29199)

- “Yılmaz Bayat aday; Millî Görüş belediyeciliği…” (01.02.2019)

- “Yılmaz Bayat aday; Erbakan Hoca ne demişti?” (04.02.2019)

Birinci yazımdan bazı hatırlatmalar:

“Efsane Millî Görüş Belediye Hizmetleri iki dönem uygulayıcılarından Üsküdar Belediye Başkanı Yılmaz Bayat yeniden Üsküdar’dan Saadet Partisi adayı oldu…

Biz ‘Adil Düzen Çalışanları’ hep şunu söylüyoruz; herkes nelerin yapılması gerektiğini söylüyor ama NASIL yapılacağını projeleriyle seçmene sunmaları gerekmekte… Erbakan’ca ne demek istediğimi biraz açayım: Millî Görüş efsane belediye hizmetleri Adil Düzen’in kokusu mesabesindeydi; artık Adil Düzen Belediyecilik Hizmetleri yapılmalı…

2004 yılında, İstanbul’un bir beldesinde, Saadet Partisi BB adayı oldum… Üstadım ile ‘Adil Düzen Belediyeciliği nasıl yapılır’ çalışmasına giriştik, broşür ve kitapçık seviyesinde derhal yazdık; devamında kitabını bile yazabilirdik, olmadı! İki üç aylık bir çalışmayla o beldede Saadet Partisi’nin oylarını üçe katladık… ‘Olmadı!’ yani kitap yazılmadı dedim ya; ilgilenen varsa üzülmesin, bugün de istendiği anda KİTAP yazılabilir…”

Ama bugünlerde sözünü ettiğim KİTAP özel bir vesileyle ham olarak yazıldı, zaman zaman o kitapta yazılanlar yayımlanacak hale geldikçe içerikten haberdar ederim, inşallah…

Aslında yeri geldikçe bu konuda yazılar yazıyorum; son ikisinin başlıkları şöyle:

- “Adil Düzen bağlamında belediyeler ne yapmalı?” (12.03.2019)

- “Seçmen kooperatifleşmeli, belediye desteklemeli” (19.03.2019)

Üçüncü yazıdaki “Erbakan Hoca ne demişti?” bölümünü de hatırlayalım: “Millî Görüş gömleğini çıkardıktan sonra AK Partililer Süleyman Demirel’le çok kere bir araya geldiler ama Erbakan Hoca ile sadece bir yerde karşılaştılar, bir de cenaze namazında… Millî Görüş’e dönemezler, çünkü Erbakan Hoca ‘Davam’ kitabının arka kapağında gayet net ifadelerle anlatıyor. Allah’ın rızasını kazanmak için yolsuzluk yapılmaz herhalde, değil mi?”

Peki, dördüncü Yılmaz Bayat yazısı neden ve hangi vesileyle yazıldı?

Yılmaz Bayat ile Ocak Medya’dan Veysi Dündar tarafından yapılan bir röportaj vesilesiyle yazıldı. Röportajın başlığı şöyle: “Patron halktır, belediye başkanı halka hizmet için vardır.” Veysi Dündar’ın uzunca girizgâhında şöyle bir ifadesi var:

“Yılmaz Bayat daha ziyade projelerini konuştuğumuz söyleşisinde AKP ile aralarındaki farkı şu şekilde ifade etti: “Millî Görüş’ü Saadet Partisi, rantçı görüşü AK Parti temsil ediyor.” Dolayısıyla bu ifade de bu yazının başlığı olabilirdi.

  1. Dündar Yılmaz Bayat’a tepesi yanmakta olan bir ağaç ve o ağacın dibini sulamakta olan birinin olduğu karikatürü gösterip ilk sorusunu sormuş: Bu karikatür size ne anlatıyor?”

Yılmaz Bayat cevap veriyor: “Görünen o ki; AK Parti artık hızla tükeniyor. Bildiğiniz gibi sosyal olaylar kimyasal olaylara benzerler. Bir kimyasal olayı başlattıysanız yarı yolda durduramazsınız, olay sonuna kadar gider, biter ve durur. Sosyal olayları da böyle görüyorum. Yıkım başlamışsa yavaşlatabilirsiniz ancak onu durdurmak çok zordur, nerdeyse imkânsızdır. Sayın Cumhurbaşkanı da AK Parti Genel Başkanı olarak bari kökleri yanmaktan kurtarayım çabasında ama kökleri de çok derinde değil, çünkü kendilerini geliştirecekleri bir fikri zemin inşa edemediler, dolayısı ile kökler de gelişemedi. Nasıl kurtulur bilemem.”

AK Parti’nin nasıl kurtulacağı bir yana…

Bu yazı vesilesiyle yukarıda hatırlattığım üzere; bundan sonra gelecek yıllarda ve dönemlerde yapılması gereken ayan beyan bellidir. Ne demiştik?

“Erbakan’ca ne demek istediğimi biraz açayım: Millî Görüş efsane belediye hizmetleri Adil Düzen’in kokusu mesabesindeydi; artık Adil Düzen Belediyecilik Hizmetleri yapılmalı…” Nitekim bu konuda ‘KİTAP çalışması’ bile başladı…

Gelecek yazıda Saadet Partisi Üsküdar BB adayı Yılmaz Bayat’ı okumaya devam…

- Milli Gazete, Reşat Nuri Erol tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1922771/resat-nuri-erol/patron-halktir-belediye-halka-hizmet-icin-vardir