Propagandaları ırkçılık: İstanbul’un fethini hazmedemiyorlar

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde Cuma namazı esnasında iki camiye yapılan silahlı terör saldırılarında 49 Müslüman şehit oldu. Ankara’da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Ankara Şubesi’nin de aralarında bulunduğu Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri Abdi İpekçi Parkı’nda şehit edilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılarak yapılan İslamofobik saldırıyı protesto etti.

BATI YİNE SESSİZ KALIYOR

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Sözcüsü Zeynel Abidin Özkan, “Her fırsatta ‘İslami terör’ yaftalamasıyla İslam ile terörü özdeşleştiren Batılı güçler; bu fanatik haçlı zihniyeti ile yapılan katliamı ‘Hıristiyani terör’ olarak niteleyecek midir? Bu bağlamda biz Müslümanların böyle bir nitelemede bulunmasını nasıl karşılayacaklardır? Doğu Türkistan’da Çin zulmü, Filistin’de İsrail zulmü, Arakan’da Budist zulmü ve daha birçok coğrafyada zulme, sömürüye, işkenceye ve soykırıma tabi tutulan Müslümanlarken, terörist ilan edilen yine Müslümanlar oluyor. Bu saldırıların hiçbirine Batı’dan kayda değer bir tepki de yükselmiyor. Her fırsatta demokrasi ve insan hakları nutukları atanlar kendi aleyhine yapılan eylemleri bahane edip ülkeleri bile işgale kalkışıyorken söz konusu Müslümanlar olunca üç maymunu oynuyorlar” tepkisini gösterdi.

İSTANBUL’UN FETHİNİ HAZMEDEMİYORLAR

Batılı ülke yöneticilerinin ırkçılığı ve İslamofobiyi körükleyen söylemlerde bulunduğunu vurgulayan Özkan, “Teröristin saldırı öncesinde yayınladığı 74 sayfalık manifestoda özellikle İstanbul ve Ayasofya üzerinden verilen mesaj haçlı ruhunun İstanbul’un fethini ve Ayasofya’nın cami yapılmasını hâlâ hazmedemediğini ve amacın benzeri hezimetlerinin rövanşını almak olduğunu göstermektedir. Bu saldırı, ifade özgürlüğü adı altında İslam’a ve Müslümanlara yapılan hakaretlerden, Batılı ülkelerde yaşanan cami kundaklama eylemlerinden, ten renginden ve giysisinden dolayı saldırıya uğrayan Müslümanlardan, aşağılayıcı karikatürlerden, Akdeniz’de ölüme terk edilen mültecilerden ayrı değerlendirilemez. Batılı ülke yöneticilerinin halklarını provoke etmeye görev biliyor, seçim söylevlerinde propagandalarını ırkçılık üzerinden yapmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1920789/propagandalari-irkcilik-istanbulun-fethini-hazmedemiyorlar