Terör saldırısını öven Ekşi Sözlük yazarına soruşturma

Yeni Zelanda'da dün cuma namazı vaktinde iki camiye gerçekleştirilen terör eyleminde 49 kişi şehit olmuştu. Müslümanlara yönelik bu terör eylemini Ekşi Sözlük'te öven içerik yayınlayan kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Terör saldırısı sonrası Ekşi Sözlük'te Mukemmeligindayanilmazhafifligi takma adı ile bir kullanıcı "Videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camiileri temizlese diye iç geçirdim" diyerek bu terörist eyleme destek vererek nefret söyleminde bulunmuştu.

Konuyla ilgili gelen tepkiler sonrasında Ekşi Sözlük bu paylaşımın silindiğini ve hesabın da kapatıldığını açıklamıştı. Öte yandan paylaşımın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

EKŞİ SÖZLÜK'TEN AÇIKLAMA

Ekşi Sözlük sitesi yönetiminden yapılan açıklamada ise "bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry'i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır." denildi. Sözlük yönetiminin yaptığı açıklama şu şekilde:

"Yeni Zelanda'da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry'i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır. Konuyla ilgili emniyet birimleri tarafımızla iletişime geçmiştir, yasal süreç işlemektedir"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1920127/teror-saldirisini-oven-eksi-sozluk-yazarina-sorusturma