Tanzim kalkıyor mu?

İktidar, gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından çareyi tanzim satış noktaları açmakta bulmuştu. Piyasanın biraz altında satışa sunulan gıda ve sebzeler sınırlı miktarda satılırken, tanzim noktalarında oluşan kuyruklar farklı yorumlara neden olmuştu. Seçime doğru gidilirken iktidarın, kuyrukların vatandaşta kötü izlenim bıkacağını düşünerek 25 Mart tarihi itibarıyla tanzimleri kaldıracağı iddia edildi.

Türkiye yerel seçime doğru giderken tanzim satış noktaları sürece damgasını vurdu. İktidar, gıda ve sebze ürünlerinde yaşanan artışın ardından çareyi tanzim satış noktaları açmakta bulmuştu. İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere kurulan tanzim satış noktalarında gıda ve sebze ürünleri piyasanın biraz altında satışa çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken iktidarın, seçime kısa bir süre kala tanzim satış noktalarında yaşanan kötü izlenimi vatandaşa unutturmak için önümüzdeki hafta tanzimleri kapatacağı iddia edildi.

KUYRUKLAR TANZiMLERi KAPATTI

Tanzimlerin kapatılacağı tarih 25 Mart olarak iddia edilirken, bu tarihin daha yakına da alınabileceği ifade ediliyor. Tanzimlerin kapatılmasının en büyük nedeni iktidarın, oluşan kuyrukların vatandaşta kötü izlenim bıraktığını düşünmesi. İktidarın, söz konusu oluşan izlenimin sandığa yansımasını engellemek için tanzimleri seçimden önce kapatacağı belirtiliyor. Öte yandan tanzimlerin kapatılmasının ardından iktidarın, ithal ürünleri piyasaya sürerek kısa da olsa fiyatları düşürmeyi hedeflediği belirtildi.

KAPANACAĞI TARİH BELLİ OLDU

Tanzim satış noktaları pazarcı ile iktidar arasında iplerin kopmasına neden olurken, pazarcı ve üreticiler bunu haksız rekabet olarak ifade etmişlerdi. İthal edilen ürünlerin satışa sunulduğu tanzimlerde, Mısır’dan da soğan ithal edilmişti. Tanzimlerde oluşan kuyruklar farklı yorumlara neden olurken,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oluşan kuyrukların ‘varlık kuyruğu’ olduğunu söylemesi tartışmaları daha da büyütmüştü. Seçime kısa bir süre kala vatandaşta oy kaybını göz önünde bulunduran iktidarın 25 Mart tarihi itibarıyla tanzimleri kapatacağı iddia edildi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1919335/tanzim-kalkiyor-mu