TÜİK’in hesabında dolar muamması

TÜİK’in Gayri Safi Yurtiçi Hasıla hesaplaması ile ilgili iktisatçı Mustafa Sönmez tarafından yapılan dolar kurunun 10 kuruş eksik hesaplandığı açıklaması sonrası gözler TÜİK’e çevrildi. Konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kalan TÜİK, “Hesaplamalarda, ithalata göre ağırlıklandırılmış günlük TCMB döviz kuru kullanılmıştır” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hafta başında açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) hesaplaması ile ilgili önemli bir iddia gündeme geldi. İktisatçı Mustafa Sönmez’in iddiasına göre TÜİK GSYH’yi hesaplarken 2018 dolar kurunu 10 kuruş eksik olarak yanlış hesapladı.

“KİŞİ BAŞINA GELİR 270 DOLAR FAZLA GÖSTERİLDİ”

Merkez Bankası’nın 2018 dolar kurunu 4,82 TL olarak açıkladığını ancak hesaplamada kurun 10 kuruş eksik alınarak 4,72 TL’den hesaplandığını belirten Sönmez, bu hesaplamanın sonucunda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki düşüşün 16 milyar dolar eksik gösterildiğini kaydetti. Ayrıca bu hesaplama nedeni ile sadece düşüşün eksik gösterilmesinin yanı sıra kişi başına gelirin de bu durumda 270 dolar fazladan gösterildiğini belirten Sönmez, TÜİK’in bu konu ile ilgili açıklama yapması çağrısında bulundu.

BAZI YILLARDA DA AYNI YÖNTEM KULLANILDI

TÜİK ise konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Basında ve sosyal medyada yapılan yorumların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Hesaplamalarda, ithalata göre ağırlıklandırılmış günlük TCMB döviz kuru kullanılmıştır” denildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “TÜİK, 1987 ve 1998 bazlı GSYH serilerinde olduğu gibi mevcut 2009 baz yıllı seride de ABD Doları cinsinden yıllık GSYH hesabında aynı yöntemi kullanmaktadır. Hesaplamalarda, ithalata göre ağırlıklandırılmış günlük TCMB döviz kuru kullanılmıştır. 2018 yılında ithalat, yılın ikinci yarısında ilk yarısına göre daha az gerçekleşmiş olup, bu sebeple yılın ikinci yarısındaki kur daha düşük ağırlık almıştır. İlave olarak, kurun yılın ikinci yarısında ilk 6 aya göre daha yüksek olması sebebiyle GSYH hesabında kullanılan kur aritmetik ortalama ile hesaplanan TCMB dolar satış kurundan farklılaşmıştır.”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1919315/tuikin-hesabinda-dolar-muammasi