Patates ithalatını McCain Food mu yapacak?

Türkiye'nin ithal edeceği patatesi Kanada merkezli McCain Food isimli şirketin ithal edeceği iddia edilirken 'Tarım Dünyası' isimli sitede konuya ilişkin bir haber yer aldı.

Söz konusu habere göre Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanı olmadan önce bir dönem danışmanlık yaptığı Kanada merkezli McCain Food, patates konusunda dünyanın en büyük şirketi olarak biliniyor. Dünyada dondurulmuş patatesin dörtte birini tek başına gerçekleştiren şirket, farklı markalarla 160 ülkede ürünlerini satışa sunuyor. 2018 yılı cirosu 9.5 milyar Kanada Doları olan şirketin dünya çapında 21 bin çalışanı var. McCain Food’un Türkiye pazarında ise herhangi bir ürünü olmadığı biliniyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu göreve gelmeden önce McCain Food’un Orta Doğu danışmanı olarak çalıştığı kendi özgeçmişinde yer alıyor. Bakan olduktan sonra şirketle ilişkilerini sürdürüp sürdürmediği ise bilinmiyor.

Patates ithalatı ile ilgisi var mı?

McCain Food, dünyanın değişik ülkelerinde çiftçilere sözleşmeli olarak patates ürettiriyor. Aldığı patatesi tesislerinde işleyerek işlenmiş,dondurulmuş olarak 160 ülkede pazara sunuyor. Patatesi ham yada bütün olarak ihraç etmiyor. Bu nedenle 11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ithalatına izin verilen 200 bin ton patatesin Bakan Pakdemirli’nin bir dönem danışmanlığını yaptığı McCain Food tarafından sağlanması mantıklı değil. Kararname ile patates bütün olarak ithal edilecek,işlenmiş veya parmak patates olarak değil.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1907942/patates-ithalatini-mccain-food-mu-yapacak