Yeni askerlik sistemi nedir? Bakan Akar'dan bedelli askerlik açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün katıldığı AA Editör Masası'nda yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar ise yeni askerlik sistemi ile bedelli askerliği internette araştırıyor. Peki yeni askerlik sistemi nedir? ve Bakan Akar'ın bedelli askerlik açıklaması hangi detayları içeriyor. İşte yeni askerlik sistemi ile bedelli askerliğin detayları...

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NEDİR?

Bakan Akar'ın dün açıkladığı yeni askerlik siteminde lise mezunu olan her genç bir ay temel askerlik yapacak. 1 ay temel eğitimin sonunda isteyen bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişlileri kesilecek. Askerlikten ayrılmayanlar zorunlu askerlik yapmak isteyenler ise 6. aya kadar Kıt'a görevini yapacaklar ve bu süre zarfında harçlık alacaklar. 6 ayı tamamlayanlar eğer talep ederlerse ve girecekleri sınavları başarı ile geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Bir yılın sonunda başarılı asker olurlarsa profesyonel askerlik için hak kazanacak ve devam edebilecekler.

Yeni askerlik sisteminde Meslek Yüksek Okulu mezunu olan ise iki ay temek askerlik eğitimi alacak bu süre zarfında harçlık alacaklar. Daha sonra askerlik görevini isterlerse yedek astsubay olarak yapacaklar. Bakan Akar, Meslek Yüksek Okulu mezunlarına 'Mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğinize devam edin, bunun bir karşılığı var' diyeceklerini ve burada kendilerini yedek astsubay olarak istihdam edeceklerini ifade etti. Meslek Yüksek Okulu mezunları daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacak. Ardından isterse ve durum ve şartları sağlarsa askerde devam edebilecekler.

Üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitim alanlar ise askerliğini yedek subay olarak yapacaklar. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar ancak isteyen subaylığa geçiş yapabilecek. Subay alımları ihtiyaç durumuna göre belirlenecek.

Lisans ve lisans üstü kadrolar askeri birliklerde dolduğunda ise bu kişiler isterlerse yedek astsubay olarak devam edebilecekler. Lisans ve lisans üzeri, meslek yüksek okulu bitiren isterlerse 6 ay er olarak askerliğini tamamlayabilecekler. Askerlik süresi boyunca verilecek maaş ve harçlık rakamları subay maaşlarıyla tamamen orantılı olacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NASIL HESAPLANACAK? İŞTE BEDELLİ ÜCRETİ

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti formülü belli oldu. Buna göre bedelli askerlik ücreti "40.000 gösterge x memur maaş katsayısı x 6" formülü ile hesaplanacak. Bakan Akar'ın yaptığı bu açıklamaya göre bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraya çıktı. Bu bedelli askerlik ücreti her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

Yurtdışında yaşayan ve çalışanlar için 2 bin euro olan paralı askerlik ücreti de 5 bin 113 euroya yükseltildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1904826/yeni-askerlik-sistemi-nedir-bakan-akardan-bedelli-askerlik-aciklamasi